chat icon Online chat

Pozor na brzký zákaz kotlů a snížení dotací na nové tepelné čerpadlo

24.05.2024

Brzký zákaz kotlů a snížení dotací

Pozor na brzký zákaz kotlů a snížení dotací na nové tepelné čerpadlo

 

Konec kotlů 1. a 2. emisní třídy v Čechách se blíží, definitivní ukončení jejich provozu nastane 1. září 2024. Stále jich jsou v tuzemsku v provozu desetitisíce. Co dělat, abyste výměnu stihli včas? 

 

Že se blíží konec těch nejstarších typů kotlů na tuhá paliva pro rodinné domy, bytové domy a rekreační objekty, se ví již poměrně dlouho. Důvodem ukončení jejich provozu jsou ekologické a zdravotní dopady. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu totiž pochází z lokálního vytápění domácností více než 75 % všech emisí jemných prachových částic a více než 95 % emisí rakovinotvorného bezo[a]pyrenu produkovaných v České republice. Aby výměna kotlů nebyla pro jednotlivé domácnosti finančně extrémně zatěžující, připravilo Ministerstvo životního prostředí štědrý dotační systém. 

 

V současné době lze čerpat ze tří programů, a to Nová zelená úsporám, NZÚ Light a Kotlíková dotace. Jednotlivé programy jsou určené pro různé typy žadatelů a zároveň zahrnují různá opatření, která lze využít,“ vysvětluje René Milota, jednatel společnosti Acetex a dodává: „Například nejvyšší částku, a to až 180 000 Kč, lze čerpat z Kotlíkové dotace, která je určena pro seniory a nízkopříjmové domácnosti. Od září ale Ministerstvo životního prostředí plánuje radikální snížení dotací na kotle a tepelná čerpadla, proto je právě nyní nejvhodnější čas o dotaci spojenou s výměnou zažádat. My jako společnost nabízíme i bezplatné podaní dotace bez závazku

 

Jak postupovat, abyste stihli včas vyměnit kotel a podat žádost? 

 

Prvním krokem, který byste měli učinit, je ověřit, že právě váš kotel spadá do kategorie, které se zákaz týká. Emisní třídu najdete na na výrobním štítku nebo v dokladu o kontrole technického stavu a provozu kotle. Pokud kotel žádný emisní štítek nemá, jedná se o nejstarší typ a povinná výměna se ho také týká. 

 

Následně byste měli zvážit, za jaký typ zařízení kotel vyměnit. Určujícím ukazatelem by mělo být jeho využití v rámci domácnosti. Tedy to, zda se využívá pouze pro vytápění, nebo také pro ohřev vody. Na výběr je řada variant technologií, které dané potřeby domácnosti pokryjí.

 

A třetím, neméně důležitým bodem je výběr dodavatele. Ten by měl nabízet různé varianty technologií, které lze vhodně kombinovat, a zároveň by měl poskytnout kompletní dotační poradenství včetně podání a vyřízení dotace. 

 

Na oslovení dodavatele mají majitelé starých kotlů v podstatě poslední tři měsíce. Protože těm, kteří si obměnu nezajistí včas, hrozí pokuta až 50 000 Kč. Důležité je, aby do 31. srpna 2024 měl vlastník kotle podanou žádost o výměnu, byť fyzicky ještě kotel zaměněn nebude,“ vysvětluje René Milota. 

 

Ministerstvo životního prostředí již připravilo pro obce a jejich samosprávy pokyny, jak postupovat při kontrole výměny. Cílem revizí není primárně udělovat sankce v nejvyšší možné výši, ale dosáhnout co nejrychlejší nápravy spočívající v odstavení emisně nevyhovujícího zařízení mimo provoz. Jak bylo ale řečeno výše, je třeba počítat s tím, že ti, kteří budou měnit kotel po termínu, již nebudou mít nárok na současné vysoké státní dotace. 

 

Jaké zařízení vyměnit za starý kotel? 

 

Příklad první: starý kotel slouží pouze k vytápění. 

 

Zařízení

Výše dotace

Dotační program 

Pro koho je určený

tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění 

až 80 000 Kč

Nová zelená úsporám

Pro běžné domácnosti. Státem podporované regiony mají nárok na 10% bonifikaci.  

tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění 

až 180 000 Kč

Kotlíková dotace

Pro nízkopříjmové domácnosti, seniory a invalidy 3. stupně. 

plynový kondenzační kotel

0 Kč

MŽP zvažuje řešení dotace i na plynové kotle

Pro kohokoliv, kdo nemá nárok na dotaci z výše uvedených programů

 

 

Příklad druhý: starý kotel slouží k vytápění i ohřevu vody.

 

Zařízení

Výše dotace

Dotační program 

Pro koho je určený

tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění a ohřev vody

až 100 000 Kč

Nová zelená úsporám

Pro běžné domácnosti. Státem podporované regiony mají nárok na 10% bonifikaci.  

tepelné čerpadlo vzduch-voda pro vytápění a ohřev vody

až 180 000 Kč

Kotlíková dotace

Pro nízkopříjmové domácnosti, seniory a invalidy 3. stupně. 

 

Pokud i vy jste jednou z desítek tisíc domácností, které stále mají starý kotel 1. či 2. emisní třídy a zatím nemají zajištěnou jeho výměnu, ozvěte se nám pro nezávaznou konzultaci zdarma a dejte tak zelenou svému novému ekologickému kotli. 

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat