chat icon Online chat

Otázky a odpovědi

Spolehlivé technologie
Máte dotazy k obnovitelným zdrojům, které nabízíme? Tady je najdete
Stovky úspěšných realizací čerpadel
Vyberte si kategorii, kde najdete nejčastější otázky, které zajímají naše klienty
Zkušený montážní tým
Pokud odpovědi nenajdete, pošlete nám otázky přes náš formulář a my odpovíme přímo vám
předchozí
další
Posunout na další sekci

Fotovoltaická elektrárna

icon Kolik fotovoltaikou ušetřím?

Kolik ušetříte, je otázkou mnoha faktorů a bylo by nezodpovědné dávat nějakou univerzální odpověď. Můžeme ale říci, že naši klienti po instalaci fotovoltaiky vždy oproti původním nákladům ušetřili, a to o desítky procent. Pokud chcete vědět konkrétní výpočet ve vašem případě, objednejte si konzultaci zdarma přes náš formulář.

icon Jaká je návratnost fotovoltaiky?

Návratnost by neměla být jediným kritériem, podle kterého budete fotovoltaiku vybírat. Fotovoltaická elektrárna přináší řadu benefitů, jako například výrazné úspory, menší závislost na fosilních palivech, a jejich cenách a neméně pozitivní jsou i ekologické dopady. Všeobecně lze říci, že návratnost je kolem 6 až 10 let, záleží na aktuálních cenách energií a dalších faktorech. Pokud někde najdete informace, že návratnost jsou dva tři roky, pravděpodobně se jedná o dodavatele, který pracuje s neaktuálními cenami na trhu nebo nezapočítává všechny náklady.

icon Jak je to s platbami?

Nebudeme chtít celou částku předem, ale rozložíme ji do minimálně dvou splátek. První, většinou ve výši do 60 %, se platí po podpisu smlouvy do 14 dní, druhá pak po instalaci a vypracování revizní zprávy. Je tu i případná možnost vyjednat speciální platební podmínky s obchodním zástupcem.

icon Chci státní dotaci, ale bojím se papírování, pomůžete mi?

Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V ní transparentně uvedeme cenu i výši státní dotace, kterou můžeme garantovat. Od 15. února 2024 je možné získat na fotovoltaickou elektrárnu až 176 000 Kč včetně 10% zvýhodnění pro vybrané regiony, nebo až 220 000 Kč včetně 10% bonifikace na fotovoltaickou elektrárnu v kombinaci se zateplením domu. Více o dotaci na Nová zelená úsporám.

icon Potřebuji na fotovoltaiku stavební povolení?

Aktuálně stavební povolení do výkonu elektrárny do 50 kW nepotřebujete v případě, že se nemění účel stavby (a ten se s fotovoltaickou elektrárnou nemění :-)). Nepotřebujete také registraci u Energetického regulačního úřadu. Specifické podmínky jsou při instalaci fotovoltaiky v CHKO, ale podrobnosti vám sdělíme po prozkoumání situace na místě. Objednejte si konzultaci zdarma přes náš formulář.

icon Jaké komponenty instalujete?

My pro instalace používáme pouze značkové a ověřené komponenty, které všechny technicky splňují podmínky dotačních titulů. Jejich přehled a technické informace najdete na podstránce technologie.

icon Co když mám střechu orientovanou na sever?

Nezoufejte, i v tom případě je instalace možná. Panely lze umístit přímo na pozemek, či na přidružené stavby na pozemku – garáž, technické stavby atd.

icon Pro jakou střechu je fotovoltaika vhodná?

Šikmá nebo rovná střecha, to pro fotovoltaiku není tolik důležité. Trochu větší důraz je kladen na materiál. My neinstalujeme na střechy z bobrovky a eternitové střechy. Co se týká orientace, tak jednoznačně není vhodná na sever, v tomto případě také instalaci neděláme. Nebyla by totiž pro zákazníka přínosem. Nejvhodnější instalace je na jih. Jak realizace fotovoltaiky na střechu probíhá, se můžete podívat třeba v tomto videu.

icon Jak dlouho realizace trvá?

Realizace od poptávky přes instalaci až po vyplacení dotace zabere průměrně 4 až 6 měsíců, konkrétní doba se odvíjí od technického stavu střechy a případně rychlosti vyřízení administrativních úkonů s distributorem a vyřízení dotačního příspěvku. Samotná instalace panelů, střídače a bateriového úložiště je otázkou 2 až 6 dní – záleží na velikosti instalované elektrárny. Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny krok za krokem, si můžete přečíst v tomto článku.

icon Co vše si připravit na schůzku s obchodním zástupcem společnosti?

Předně je důležité si ujasnit, co vše budete chtít z fotovoltaiky pokrýt – zda to bude výroba energie pro spotřebiče, případně v kombinaci s ohřevem vody či jen ohřev vody. Dále je podstatné vědět, jaký je denní/týdenní cyklus domácnosti (kdy během dne, či týdne nejvíce používáte spotřebiče atd.). Určitě si také připravte přehled spotřeby energie za poslední dva tři roky v domácnosti.

icon Z čeho se fotovoltaika skládá a jak funguje?

Fotovoltaickou elektrárnu tvoří tři základní komponenty: fotovoltaické panely, střídač a baterie. Panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Ten pak střídač (někde se můžete setkat s pojmem měnič) převádí na elektřinu střídavou, která napájí běžné spotřebiče v domě, jako jsou lednice, televize, rychlovarná konvice atd. Pokud se energie vyrobí nadbytek, ukládá se do bateriového úložiště pro pozdější využití.

Výkon fotovoltaické elektrárny během dne roste a zase klesá podle toho, jak vychází a zachází slunce. Největší výkon je přes den, proto je vhodné při maximálním výkonu energii ukládat do fyzické baterie na pozdější využití.

icon Pro koho je fotovoltaická elektrárna vhodná?

Všeobecně se dá říci, že fotovoltaika je vhodná pro všechny, kteří chtějí ušetřit na ročních nákladech za energie, případně na nákladech za ohřev vody. Zda je pro vás vhodná i technicky, tedy zda je možné ji instalovat konkrétně na vaši střechu či pozemek, vám odpoví obchodně-technický zástupce při první konzultaci, kterou si můžete objednat přes náš formulář.

icon Jak poznám, že je pro mne vhodné bateriové úložiště?

Solární elektrárna vyrábí nejvíce energie v době intenzivního slunečního svitu, tedy kolem poledne, a rovnou ji využije na provoz vaší domácnosti – na ledničku, televizi, pračku nebo třeba varnou konvici. Pokud ale býváte doma spíše v ranních či večerních hodinách, kdy slunce pomalu zachází, tak byste potenciál elektrárny nevyužívali na maximum. Právě pro vás je vhodné bateriové úložiště, které přes den vyrobenou energii uchová až do momentu, kdy ji budete potřebovat – třeba v deset hodin večer, abyste se podívali na svůj oblíbený seriál.

icon Záruka 10 let znamená, že po uplynutí této doby musím baterii vyměnit?

Záruční doba a životnost baterie jsou dva rozdílné parametry. Právě životnost baterie je to, co určuje, jak dlouho bude baterie fungovat. Uvádí se v cyklech, u těch kvalitních se pohybuje u 6000 cyklů a výše. U rodinného domu při běžném provozu lze za rok očekávat, že proběhne 250 až 300 cyklů za rok. V případě 6000 cyklů je to 20+ let, u 10 000 cyklů více než 33 let. Jaké záruky a životnost mají bateriové systémy, které používáme, najdete na stránce technologie pod kapitolou baterie.

icon V čem je výhoda modulárního bateriového systému?

Modulární systém bateriového úložiště znamená, že lze jednotlivé bateriové moduly na sebe napojit a tím zvýšit celkovou kapacitu bateriového úložiště. Například u systému Wattsonic G3, který používáme, lze napojit až 8 modulů. Podle toho lze dosáhnout celkové kapacity 18,4 až 30,7 kWh. Záleží na jednotlivé kapacitě připojené baterie. Jaké bateriové systémy používáme, najdete na stránce technologie v kapitole baterie. 

icon Jaká je nejlepší fotovoltaika?

Nejlepší fotovoltaika je ta, která plně vyhovuje potřebám vaší domácnosti nebo firmy. Bez podrobného seznámení s konkrétními potřebami na využití energie v rámci dne a týdne, celkovou spotřebou energie a technických možností vaší nemovitosti by bylo nezodpovědné doporučit jedno univerzální řešení. Právě proto poskytujeme úvodní konzultaci jak pro rodinné domy, tak i pro firmy a komerční objekty zdarma. Během ní náš obchodně-technický konzultant probere možnosti a doporučí vhodné řešení a to včetně výpočtu dotace.

icon Kdy se fotovoltaika nevyplatí?

Vzhledem k stále většímu důrazu na ekologii a obnovitelné zdroje celkově budou fotovoltaické elektrárny stále více preferovaným zdrojem výroby energie, a to jak pro rodinné domy, tak i pro bytové domy, firmy a komerční objekty. Vzhledem k tomu, že fotovoltaika je investicí na desítky let a instaluje se většinou na střechu nemovitosti, tak její instalace by se nemusela vyplatit na střechu, u níž je nutná rekonstrukce v horizontu pěti let po umístění fotovoltaiky. V takovém případě totiž hrozí majiteli vícenáklady na odinstalování a opětovné nainstalování fotovoltaické elektrárny na rekonstruovanou střechu. Proto doporučujeme provést rekonstrukci střechy před instalací fotovoltaiky. Jak připravit nemovitost na instalaci fotovoltaické elektrárny se dočtete v tomto článku.

icon Proč si nepořizovat fotovoltaiku?

Na tuto otázku my, jako firma věnující se ekologickým zdrojům energie, odpovědět nedokážeme. Vždy se přikláníme k názoru, že důvody pro pořízení fotovoltaiky nebo jiného ekologického zdroje se  najdou. Pokud jste ale 100% fanoušci fosilních paliv, tak byste si fotovoltaickou elektrárnu, nebo tepelné čerpadlo pořizovat neměli. Je totiž důležité, abyste v daný zdroj měli důvěru a byli přesvědčení o tom, že je pro vás vhodným řešením.

icon Jak dlouho vydrží fotovoltaika?

Investice do fotovoltaické elektrárny je na desítky let. Tomu odpovídají i záruky a životnost jednotlivých komponentů, z nichž se elektrárna skládá. Například u kvalitných fotovoltaických panelů to může být až 30 let, u střídačů až 20 let a u bateriového úložiště je životnost 10 000 cyklů, přičemž u rodinného domu měsíčně ročně dojde maximálně k cca 250 až 300 cyklům. Životnost  komponentů pak lze prodloužit pravidelným odborným servisem, který by měl probíhat alespoň jednou za rok.

icon Jaký je rozdíl mezi fotovoltaickými panely a který fotovoltaický panel je nejlepší?

Fotovoltaika je od začátku milénia velmi dynamický obor, který se stále posouvá. Vývoj technologií je patrný zejména na výkonu jednotlivých fotovoltaických panelů, který se udává ve Wp (wattpeak). Zatímco panely, které se instalovaly před dvaceti lety, měly výkon mezi 100 až 200 Wp, tak dnes jsou běžné kolem 450 až 550 Wp, na trhu jsou ale i specializované modely s výkonem až 800 Wp. Rozdíl je také ve výrobci. Ti renomovaní a ověření dávají na produkty vysoké záruky na výkon, a to až 30 let, za svou kvalitu si totiž ručí. V našich podmínkách se instalují téměř výhradně monokrystalické panely, byť existují polykrystalické a amorfní. Neméně důležitým prvkem je dnes i design panelů, existují jak celočerné, tak i se stříbrným rámem. Jaký je tedy ten nejlepší panel právě pro vás, záleží jak na technických parametrech, tak i na osobních preferencích.

icon Jaká je životnost solárních panelů?

Životnost panelů se počítá na desítky let. Lze ji poměrně dobře odvodit od záruky na výkon, kterou jednotliví výrobci na své produkty nabízejí. Kompletní přehled námi nabízených fotovoltaických panelů včetně produktových a výkonnostních záruk najdete v přehledu našich technologií.

icon Kolik stojí jeden fotovoltaický panel?

Na internetu lze najít cenu fotovoltaických panelů v řádu nižších tisícovek, ale vždy záleží na výrobci, výkonu a technických parametrech panelu. To jsou ale ceny, které jsou bez odborné instalace, zapojení do elektra, revize atd. Proto může být porovnání internetové ceny a kalkulace od odborné a certifikované firmy zavádějící.

icon Kolik stojí fotovoltaika?

Cena fotovoltaických elektráren pro rodinné domy se pohybuje v řádu nižších statisíců, záleží především na velikosti elektrárny, jejím výkonu a komponentech, z nichž se skládá. Cenu lze snížit pomocí státní dotace, která může pokrýt až 50 % z ceny fotovoltaické elektrárny. Konkrétní nabídky našich fotovoltaických elektráren po započtení státní dotace a včetně všech bonusů najdete na našem webu.

Tepelné čerpadlo

icon Je vhodné zkombinovat fotovoltaiku s tepelným čerpadlem?

V případě, že to dává ekonomicky smysl, tak je to možné, a dokonce bychom řekli, že se jedná o ideální řešení z hlediska finančního i ekologického. Zatímco fotovoltaika pokryje výrobou energie na provoz domácnosti, tak čerpadlo se postará o vytápění a ohřev vody. Fotovoltaika navíc může vyrábět energii i provoz čerpadla.

icon Kolik s tepelným čerpadlem ušetřím?

Kolik ušetříte, záleží na původním zdroji, za který tepelné čerpadlo měníte. Nejvíce se úspor dočkají ti, kteří původně ohřívali a topili elektrickým kotlem. Tam to může být až 70 % původních ročních nákladů, u plynových kotlů okolo 50 %. Na konkrétní příklad úspor se můžete podívat třeba v tomto videu.

icon Jak je to s platbami?

Nebudeme chtít celou částku předem, ale rozložíme ji do minimálně dvou splátek. První, většinou ve výši 60 %, se platí po podpisu objednávky, druhá pak po instalaci a vypracování revizní zprávy.

icon Chci státní dotaci, ale bojím se papírování, pomůžete mi?

Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V programu Nová zelená úsporám je na výměnu kotlů za tepelné čerpadlo vzduch - voda získat až 99 000 Kč včetně 10% bonifikace, maximálně do výše 50 % nákladů. V NZÚ Light je to až 150 000 Kč.

icon Potřebuji pro tepelné čerpadlo stavební povolení?

Pokud se jedná o tepelné čerpadlo pro rodinný dům, tak ho potřebovat nebudete. Stavební povolení je třeba až od výkonu 20 kW, do rodinných domů se běžně instalují čerpadla do výkonu 18kW.

icon Pro jaké typy topení se tepelné čerpadlo hodí?

V podstatě pro všechny. Nejlépe si sedne s podlahovým topením, ale lze ho napojit i na starší litinové radiátory. Důležité je, aby otopná soustava nebyla ve špatném či havarijním stavu.

icon Jaké komponenty instalujete?

My pro instalace používáme pouze značkové a ověřené komponenty, které všechny technicky splňují podmínky dotačních titulů. Jejich přehled a technické informace najdete na stránce technologie v kapitole tepelná čerpadla.

icon Je tepelné čerpadlo hlučné, nebude mne budit?

Tepelná čerpadla, která instalujeme my, mají velmi nízkou hlučnost, a to kolem 35 až 40 dB. Jedná se o hlučnost srovnatelnou s provozem lednice. Tedy je možné je instalovat i k řadovým domům.

icon Bude potřeba bourat zdi nebo kopat na pozemku?

Ne, při instalaci tepelného čerpadla vzduch–voda je potřeba propojit pouze vnější a vnitřní jednotku, což znamená jen vyvrtání průchodu pro propojovací kabel na obvodové zdi domu. Většinou se tento průstup dělá kousek nad zemí. Pro venkovní jednotku je třeba připravit tzv. kačírek pro odvedení kondenzátu a připravit plochu pro pevné ukotvení jednotky.

icon Jaké prostory budou pro instalaci tepelného čerpadla potřeba?

Tepelné čerpadlo moc místa nezabere. Venkovní jednotka je malá a většinou se umísťuje ke zdi domu. Vnitřní jednotka už zabírá trochu více místa a je vhodné pro ni mít vyčleněné místo třeba ve sklepě, technické místnosti a podobně. Jak instalace vypadá, se můžete podívat třeba v tomto videu.

icon Jak dlouho realizace trvá?

Celý proces trvá zhruba kolem 4 měsíců, a to včetně vyřízení dotace. Samotná instalace tepelného čerpadla je otázkou zhruba 1 až 3 dnů.

icon Co vše si připravit na schůzku s obchodním zástupcem společnosti?

Určitě jsou to informace o původním zdroji tepla a jeho parametrech (pokud je znáte). Dále informace o energetickém štítku budovy (takzvaný PENB) a informace o tom, kolik vás v domácnosti žije a jaké jsou potřeby vaší domácnosti (jak často se sprchujete, jak máte rádi vytopený dům atd.). A také si připravte přehled spotřeby za vytápění a ohřev za poslední dvě až tři období (roky).

icon Z čeho se tepelné čerpadlo skládá a jak funguje?

Tepelná čerpadla zjednodušeně fungují jako lednička, ale obráceně. Pracují s tím, co je běžně dostupné kolem nás – voda, vzduch, země – a z toho čerpají energii. Tu pak pomocí fyzikálních zákonů přemění na teplo, kterým vyhřejí váš dům. Proto také mají venkovní jednotku – výměník a vnitřní jednotku. Toto srdce tepelného čerpadla má čtyři základní součásti – kondenzátor, kompresor, expanzní ventil a výparník. Většina kvalitních tepelných čerpadel má také elektrokotel, který v případě výpadku čerpadla nebo velmi nízkých teplot zajistí tepelnou pohodu domácnosti.

V Česku nejčastěji najdeme typ čerpadla vzduch–voda. Čerpadlo nasává přes výměník u domu venkovní vzduch. Ten, i když má velmi nízkou, až zápornou teplotu, ohřeje médium uvnitř výměníku. Tím dojde k změně kapalného skupenství na plynné a jeho stlačením kompresorem dojde v kondenzátoru k uvolnění dostatečného množství tepla. Energie takto získaná je právě ta, která vytápí domácnost a ohřívá vodu. Tepelné čerpadlo tedy teplo nevyrábí, ale pouze odebírá ze vzduchu a přenáší do topné soustavy nebo teplé užitkové vody. Za použití minimálního příkonu elektrické energie dokáže z venkovního vzduchu, a to i když mrzne, dodat do topné soustavy vodu o teplotě až 90 °C.

icon Pro koho je tepelné čerpadlo vhodné?

Tepelné čerpadlo se hodí pro ty, kteří chtějí výrazně ušetřit na nákladech na vytápění a ohřev teplé užitkové vody a nyní mají doma plynový, elektrický kotel či kotel na tuhá paliva. Aby bylo tepelné čerpadlo maximálně účinné, je důležité, aby v domě nedocházelo k tepelným ztrátám například netěsnícími okny, dveřmi či přes střechu ve špatném technickém stavu. Ideálně by energetický štítek budovy měl být nejhůře D. Jak je na tom konkrétně vaše domácnost a zda je pro tepelné čerpadlo vhodná alternativa, zjistíte během návštěvy obchodně-technického zástupce, kterou si můžete objednat přes náš formulář.

Klimatizace

icon Pro koho je klimatizace vhodná?

Klimatizace je vhodná pro všechny, kteří mají zájem o energeticky úsporné a finančně dostupné chlazení vzduchu. Moderní klimatizační jednotky zároveň vzduch čistí a odvlhčují, čím předcházejí kondenzaci nežádoucí vlhkosti v místnosti a následnému vzniku plísní. Z toho důvodu jsou velmi vhodné pro alergiky, astmatiky, ale i ty, kterým záleží na kvalitě vzduchu v domácnosti.

icon Lze klimatizace využít i pro komerční objekty?

Moderní klimatizační jednotky lze využít jak pro bytové jednotky, rodinné domy, tak i pro novostavby, ale i kanceláře. Vhodné jsou zejména pro lékařské ordinace, které mají vysoké nároky na čistotu ovzduší.

icon Lze klimatizaci zkombinovat s obnovitelnými zdroji, například fotovoltaickou elektrárnou?

Ano, moderní typy klimatizací lze napojit na fotovoltaickou elektrárnu, a tím výrazně ušetřit za provoz klimatizace. Napojením na fotovoltaiku také dosáhnete výraznější nezávislosti na klasické distribuční síti.

icon Je možné na pořízení klimatizace získat státní dotaci?

Ano, na klimatizační jednotku lze získat státní dotaci z programu Nová zelená úsporám, a to v případě, že zařízení vzduch-vzduch bude využito kromě chlazení i k vytápění. V takovém případě lze čerpat až 60 000 Kč, maximálně však do výše 50 % způsobilých nákladů. U vybraných regionů je možnost 10% bonifikace dotace. Tuto dotaci je ale možné čerpat pouze za specifických podmínek, kdy daná nemovitost nemá jinou provozuschopnou teplovodní soustavu s jiným zdrojem tepla. Zařízení musí zajistit přímé vytápění všech místností v domě a musí se jednat o hlavní zdroj tepla. Tato situace se týká naprosto zanedbatelného počtu nemovitostí.

icon Klimatizací lze jen chladit, nebo i ohřívat vzduch?

Na trhu lze najít i modely od renomovaných značek, které dokážou kromě funkce chlazení vzduch i ohřívat. Částečně tak mohou suplovat funkci tepelného čerpadla.

icon Jaké jsou nároky na instalaci klimatizační jednotky?

Klimatizace se skládá ze dvou částí, a to vnitřní a venkovní jednotky. Vnitřní jednotku lze umístit na stěnu či strop v místnosti, venkovní pak ideálně tak, aby její propojení s vnitřní částí bylo co nejsnazší. Je dobré také počítat s tím, že z venkovní jednotky je nutné odvádět kondenzát, například do okapu. Při instalaci jsou nezbytné menší stavební práce, které zahrnují propojení vnitřní a venkovní jednotky.

icon Jaká je údržba klimatizační jednotky a kdy je třeba provádět pravidelný servis?

Aby klimatizační jednotka fungovala co nejlépe a její životnost se maximálně prodloužila, je třeba pravidelné servisní kontroly, ideálně jednou ročně vždy před zahájením hlavní sezóny. Servis by měl zahrnovat zejména čištění filtrů, výměnu chladící kapaliny (u klimatizací s menším výkonem stačí výměna chladící kapaliny jednou za dva roky) a čistění kondenzátu a výparníku. Čištění větrací mřížky a odkapávací misky je vhodné častěji a majitelé moderních klimatizačních jednotek je mohou provádět svépomocí.

Plynové kotle

icon Jak plynový kondenzační kotel funguje?

Při spalování zemního plynu, případně zemního plynu s vodíkem, se vytvářejí spaliny obsahující vodní páru. Kondenzační kotel tuto vodní páru kondenzuje zpět na vodu a uvolňuje přitom skupenské teplo. Toto skupenské teplo následně využije pro ohřev vratné vody a zpětně ohřeje vytápěcí vodu. Ta je pak použita pro vytápění či ohřev teplé užitkové vody.

icon Proč zvolit plynový kondenzační kotel a ne jiný typ?

Na základě plánu EU, který počítá se stále větším začleňováním obnovitelných zdrojů s cílem snížit CO2, se v následujících letech bude povinně přidávat do zemního plynu vodík. A právě kondenzační plynové kotle, které jsou tzv. H2 ready, jsou na tuto změnu připraveny a pro vytápění a ohřev vody budou používat směs vodíku a zemního plynu.

icon Bude třeba nějakých úprav v rozvodné plynové síti?

Ne, úpravy v rozvodné síti nejsou třeba, současná síť je pro plynové kondenzační kotle vhodná. Aktuálně umí síť již efektivně spalovat plyn s příměsí vodíku na úrovni 20 %. 

icon Jaký je rozdíl mezi kondenzačním plynovým kotlem a tepelným čerpadlem?

Jedná se o dvě technologie, které se zaměřují na vytápění a ohřev vody. Zatímco kondenzační plynový kotel využívá pro ohřev a vytápění zemní plyn, případně směs zemního plynu s příměsí vodíku, z distribuční sítě, tak tepelné čerpadlo funguje na základě energie buď vyrobené obnovitelnými zdroji (například vzduch-voda, fotovoltaika), nebo elektrické energie přímo z distribuční sítě. Některá tepelná čerpadla mají i funkci chlazení, tedy v létě mohou suplovat klimatizaci. Rozdíl je také v cenové relaci, kdy tepelné čerpadlo je finančně nákladnější.

icon Jakou dotaci mohu na kondenzační plynový kotel získat?

V současné době nejsou na pořízení kondenzačního plynového kotle vypsány žádné dotační programy. 

icon Pro jaký typ nemovitosti jsou plynové kondenzační kotle vhodné?

Využití kondenzačních plynových kotlů není v podstatě omezeno velikostí nemovitosti. Jsou ideální pro domácnosti, bytové domy, ale i komerční objekty s nízkoteplotními topnými systémy. Čili pro byty a domy s podlahovým vytápěním, případně i s radiátory o větší ploše. Důležité je přizpůsobit výkon kotle velikosti nemovitosti.

icon Jaké jsou požadavky na instalaci kotle?

V současné době jsou na trhu výkonné kondenzační plynové kotle, které mají kompaktní velikost a jsou vhodné i do menších prostor. Lze je umístit jak na zem, tak i zavěsit na stěnu. 

icon Jak hlučný je provoz plynového kondenzačního kotle?

Nejnovější modely od renomovaných značek mají velice tichý provoz. Proto je lze umístit například i do koupelny, kuchyně či do haly, není nutné mít pro ně samostatnou technickou místnost.

Fotovoltaický ohřev vody

icon Je možné v NZÚ Light žádat o dotaci na rodinný dům, ve kterém žijí dva důchodci a pronajímají část předmětného rodinného domu?

V případě, že jsou v rodinném domě lidé v podnájmu/pronájmu, nepobírají již všichni členové domácnosti starobní důchod a nejedná se o domácnost složenou pouze z důchodců. Není tak splněna jedna z podmínek dotace, a proto ji nelze čerpat.

icon Jsem důchodce a dům vlastním napůl se synem/dcerou. Syn/dcera je v produktivním věku, pracuje, ale se mnou nebydlí. Můžu žádat v NZÚ Light?

Ano, v tomto případě stačí doložit čestné prohlášení, že syn/dcera bydlí trvale jinde a souhlasí se záměrem.

icon Dům jsem převedl na syna/dceru, ale dál tam bydlí jen já a manželka, jsme starobní důchodci, můžeme žádat o dotaci?

V tomto případě by šlo čerpat podporu z NZÚ Light pouze v případě, kdy platí, že syn/dcera klienta je trvale hlášen v domě (přihlášení k trvalému pobytu musí být starší než z 12. 9. 2022) a zároveň je starobní nebo invalidní důchodce a/nebo pobírá příspěvek na bydlení. I v případě, že syn/dcera bydlí jinde, nesplňuje vlastník (potomek) nemovitosti podmínky NZÚ Light a o podporu z NZÚ Light žádat nelze. Syn/dcera klienta, ale může na fotovoltaický ohřev vody zažádat o dotaci z „klasické“ Nové zelené úsporám.

icon Jsme důchodci a vlastníci nemovitosti, v rodinném domě je trvale hlášen syn/dcera, kteří ale bydlí jinde. Máme nárok na dotaci z NZÚ Light?

Ano, máte nárok na dotaci. Podstatné je, že se skutečně jedná o domácnost složenou pouze z důchodců. Při podání žádosti se potvrdí na záložce „Čestná prohlášení“, že se jedná o domácnost složenou pouze z důchodců.

icon Převedli jsme rodinný dům na děti, které nám zřídily věcné břemeno užívání. V domě bydlíme ale jen my, důchodci ve starobním důchodu. Máme nárok na dotaci z NZÚ Light na fotovoltaický ohřev vody?

Bohužel v tomto případě není možné poskytnout dotaci z NZÚ Light. Žádat může pouze vlastník nemovitosti, který v ní trvale bydlí a pobírá starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo příspěvky na bydlení. Děti klientů, jako vlastníci nemovitosti, ve které bydlí klienti (důchodci) mohou zažádat o dotace z „klasické“ Nové zelené úsporám.

icon Pobíráme starobní důchod, a navíc si přivyděláváme. Můžeme si požádat o dotaci z NZÚ Light?

Ano, na dotaci máte nárok. Při žádosti se neposuzuje, jestli si důchodci přivydělávají. Pro splnění podmínek NZÚ Light stačí, že pobíráte starobní důchod.

icon Jsme důchodci, ale jeden z nás chodí do práce a nepobírá starobní důchod. Máme nárok na dotaci?

Pokud jeden z vlastníků nemovitosti nepobírá starobní ani invalidní důchod, domácnost nesplňuje podmínky NZÚ Light, proto nemůžete v tomto programu žádat o dotaci.

icon Může být fotovoltaický ohřev vody připojen k distribuci s přetokem nebo bez přetoku do sítě?

Ano, ale podporovaný systém musí sloužit především pro ohřev teplé vody. Systém musí být vybaven takovou regulací, která upřednostní využití pro ohřev vody v elektrickém bojleru nebo akumulační nádrži. Přebytky lze využít libovolně. V takovém případě je nutné upozornit, že popsaný systém bude nákladnější a dotace pokryje jen část nákladů. Pro tyto fotovoltaické systémy může být výhodnější podpora ve standardním programu Nová zelená úsporám, která může dosáhnout až 212 500 Kč včetně bonusů. Obě podpory nelze čerpat současně.

icon Plánuji fotovoltaický ohřev napojit na distribuční síť, musí to distributor schválit?

Pokud bude instalovaný systém sloužit pro výrobu elektrické energie a bude propojen s distribuční sítí, musí být jeho instalace schválena správcem distribuční sítě v místě instalace (zpravidla ČEZ, EG.D, PRE) a musí být dodrženy podmínky jeho připojení. Podporu v programu NZÚ Light nelze žádat na fotovoltaické systémy, k jejichž provozu žadatel má nebo bude mít přidělenou licenci, protože v takovém případě se jedná o podnikání a žádost by musela být podána v režimu veřejné podpory. Ta je však v programu NZÚ Light vyloučena.

icon Je možné zažádat v NZÚ Light na instalaci systému akumulační přípravy teplé vody (fotovoltaický ohřev vody) a v NZÚ 2023 na fotovoltaický systém na výroby elektrické energie?

Pokud žadatel instaluje systém na ohřev vody z programu NZÚ Light, může si následně zažádat v programu NZÚ 2023 na fotovoltaický systém na výrobu elektrické energie s bateriemi. Musí se však jednat o dva na sobě nezávislé systémy a fotovoltaický systém na výrobu elektrické energie nesmí být napojen na ohřev vody. V tom případě se jedná o systémy s různým účelem využití, ohřev vody/výroba elektřiny. Stejně tak je tomu i naopak, když už žadatel má podpořený fotovoltaický systém na výrobu elektrické energie s bateriemi (opět bez napojení na ohřev vody), může si zažádat v NZÚ Light na systém na ohřev vody.

icon Jakou výši podpory můžeme získat v rámci NZÚ Light?

Po změnách podmínek v červnu 2024 je to 70 000 Kč, pokud dojde zároveň i k instalaci nového ohřívače vody. V případě, že v domácnosti zůstane zachován původní bojler, je výše dotace 50 000 Kč.

Nabíjecí stanice pro elektromobily

icon Lze požádat o samostatnou dotaci na nabíjecí stanice pro elektromobily?

Nelze čerpat dotaci na samostatné nabíjecí stanice, protože se jedná o doplňkové aktivity, které přímo nepřinášejí úspory energie nebo nepředstavují instalaci nového OZE (obnovitelného zdroje energie).

icon Jaké značky nabíjecích stanic instalujete?

My pro instalace používáme pouze značkové a ověřené komponenty, které všechny technicky splňují podmínky dotačních titulů. Jejich přehled a technické informace najdete na stránce technologie v kapitole wallboxy.

icon Lze žádat o dotaci na nabíjecí box na elektromobil v kombinaci s jiným OZE?

V rámci programu Nová zelená úsporám 2023 lze žádat na dotaci na nabíjecí boxy. Podpora je stanovena na 15 000 Kč na jeden box a podpořit lze pouze jeden. Doporučujeme nabíjecí box kombinovat s fotovoltaickou elektrárnou. Více o dotaci najdete zde.

Dotace

icon Jak dlouho vyřízení dotace trvá?

Jedná se o administrativní úkon, je tedy třeba počítat s tím, že příprava podkladů, podání žádosti a její zpracování příslušným orgánem nějakou dobu potrvá, počítejte s dobou v řádu týdnů. Naše veškerá řešení a komponenty, které pro realizace používáme, splňují dotační podmínky, což proces výrazně usnadňuje.

icon Je možné získat dotaci i na rekreační objekt?

I to je možné, ale je třeba splnit podmínky, které dotace v takovém případě stanovuje. Většinou to je podmínka trvalého pobytu žadatele v daném objektu, a to více než 24 měsíců před podáním žádosti. Dále musí mít objekt udělené evidenční číslo či číslo popisné.

icon Lze žádat o dotaci i zpětně? Mám instalováno, ale chtěl/a bych využít dotačního příspěvku.

Ano, lze to, ale je třeba, aby při instalaci byly dodrženy všechny potřebné podmínky, které dotace stanoví, a to zejména instalace od odborné firmy. U NZÚ lze žádat na realizace uskutečněné po 1. 1. 2021. U NZÚ Light je to na realizace uskutečněné po 12. 9. 2022 a u Kotlíkové dotace na realizace od 1. 1. 2021.

icon Kdy a kam bude dotace vyplacena?

Vyplacení dotace se liší podle toho, v jakém dotačním programu o ni žádáte. U Nová zelená úsporám 2023 je vyplacení podmíněno doložením revizní zprávy systému. U NZÚ Light a Kotlíkové dotace lze část až celou dotaci vyplatit na zálohovou fakturu předem a doplatek pak po doložení příslušných dokladů. Informace pro Kotlíkovou dotaci najdete na této stránce . Dotace se vyplácí přímo na účet žadatele, my ale jako realizátor výplatu hlídáme.

icon Je potřeba pro vyplacení dotace dokládat faktury a daňové doklady?

Podle nových podmínek Nová zelená úsporám 2023 není třeba pro vyplacení dotace doložit doklady o platbách. Ty je ale třeba uschovat na případnou kontrolu. Není také při žádosti potřeba dokládat projektovou dokumentaci, čímž se žádost zjednodušuje. U NZÚ Light je naopak doložení plateb nutné. Dotaci lze ale vyplatit před realizací na základě zálohové faktury, a to v plné výši. U Kotlíkové dotace to lze také, a to od 60 do 95 % výše dotace. I u Kotlíkové dotace je nutné doložit faktury a platební doklady. Více se o podmínkách jednotlivých dotací dozvíte stránce Dotace.

icon Lze žádat o dotaci na nabíjecí box na elektromobil?

V rámci Nová zelená úspora 2023 lze žádat na tyto nabíjecí boxy. Podpora je stanovena na 15 000 Kč na jeden box a podpořit lze pouze jeden. Doporučujeme nabíjecí box kombinovat s fotovoltaickou elektrárnou. Více o dotaci najdete zde.

icon Mohu žádat na dotaci na fotovoltaický ohřev vody?

Ano, a to rovnou ve dvou programech. Pro standardní domácnosti je určený program Nová zelená úsporám, kde jsou podporována různá řešení pro solární a fotovoltaický ohřev vody. Podrobnosti najdete zde

Pro nízkopříjmové domácnosti a seniory je pak určený program NZÚ Light, ze kterého lze získat na dané opatření 70 000 Kč, respektive 50 000 Kč (pokud využijete stávající bojler). Další informace jsou uvedené zde

icon Jakou mohu dostat státní dotaci na tepelné čerpadlo?
V programu Nová zelená úsporám lze na tepelné čerpadlo vzduch - voda získat až 99 000 Kč včetně 10% zvýhodnění pro vybrané regiony. Maximální dotace je do výše 50 % nákladů. Více se o dotacích na tepelné čerpadlo dozvíte na Nová zelená úsporám.

Pro nízkopříjmové skupiny lze také žádat dotaci na tepelné čerpadlo v rámci programu NZÚ Light a získat lze až 150 000 Kč. Podrobnosti o dotaci najdete na stránce NZÚ Light.
icon Jakou mohu dostat státní dotaci na fotovoltaickou elektrárnu?

Od 15. února 2024 je možné na fotovoltaickou elektrárnu žádat v programu Nová zelená úsporám, a to takto: až 176 000 Kč včetně 10% bonifikace pro znevýhodněné regiony na fotovoltaickou elektrárnu a až 220 000 Kč (včetně 10% bonifikace) na fotovoltaickou elektrárnu v kombinaci se zateplením domu, maximálně do výše 50 % nákladů. Více se o dotacích na fotovoltaiku dozvíte na stránce Nová zelená úsporám.

icon Chci státní dotaci, ale bojím se papírování, pomůžete mi?

Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V ní transparentně uvedeme cenu i výši státní dotace, kterou můžeme garantovat.

icon Pokud jsem již čerpal dotaci v NZÚ Light (zateplení nebo výměna oken), mohu ještě žádat o dotaci na fotovoltaický ohřev vody?

Pokud jste již žádal o dotaci na zateplení nebo výměnu oken v předchozí výzvě (která byla ukončena v květnu 2023), můžete si zažádat v této nové výzvě na solární ohřev vody. Protože v předchozí výzvě tato možnost nebyla umožněna.

icon Lze požádat o samostatnou dotaci na nabíjecí stanice pro elektromobily?

Nelze čerpat dotaci na samostatné nabíjecí stanice, protože se jedná o doplňkové aktivity, které přímo nepřinášejí úspory energie nebo nepředstavují instalaci nového OZE (obnovitelného zdroje energie).

icon Lze kombinovat žádosti Nová zelená úsporám 2023 a NZÚ Light se stejným číslem popisným (tedy na stejnou nemovitost)?

Pokud nečerpáte na stejná opatření, lze kombinovat dotace z programu Nová zalená úsporám a NZÚ Light.

icon Pokud jsem již čerpal dotaci v NZÚ Light (zateplení, fotovoltaický ohřev vody nebo výměna oken), mohu ještě žádat o dotaci na tepelné čerpadlo?

Pokud jste již žádal o dotaci na daná opatření v předchozí výzvě (která byla ukončena v srpnu 2024), můžete si zažádat v nové výzvě na tepelné čerpadlo, protože v předchozí výzvě tato možnost nebyla umožněna. Pokud jste již obdržel dotaci na fotovoltaický ohřev vody, tak lze podpořit tepelné čerpadlo jen s funkcí vytápění. Dotace je v takovém případě až 130 000 Kč.

Ostatní

icon Jste členy nějakých profesních sdružení?

Ano, jsme, konkrétně členy Solární asociace, Cechu akumulace a fotovoltaiky, České fotovoltaické asociace a Unie komunitní energetiky. Jsme také signatáři Etalonu Solární asociace, o čemž si můžete více přečíst v tomto článku.

icon Jste pojištěni a do jaké výše?

Mít sjednané pojištění je pro nás samozřejmostí. My ho máme u společnosti Allianz, a to do výše 40 000 000 Kč na jednotlivou pojistnou událost. Další podrobnosti si můžete přečíst v tomto článku

icon Můžu si někde přečíst zkušenosti vašich klientů?

Ano, samozřejmě. Reference na nás a naši práci najdete třeba na portále Refsite nebo na Google. Každé reference si vážíme, a proto žádné nemažeme.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner
Toto pole není správně vyplněno.
Toto pole není správně vyplněno.

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného obchodně,
technického zástupce, který má na starost Váš okres

Toto pole není správně vyplněno.
?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat