Pokud nenajdete odpověď na váš dotaz, kontaktujte nás.
Všeobecně se dá říci, že fotovoltaika je vhodná pro všechny, kteří chtějí ušetřit na ročních nákladech za energie, případně na nákladech za ohřev vody. Zda je pro vás vhodná i technicky, tedy zda je možné ji instalovat konkrétně na vaši střechu či pozemek, vám odpoví obchodně-technický zástupce při první konzultaci, kterou si můžete objednat přes náš formulář.
Fotovoltaickou elektrárnu tvoří tři základní komponenty: fotovoltaické panely, střídač a baterie. Panely přeměňují sluneční záření, které na ně dopadá, na stejnosměrný proud. Ten pak střídač (někde se můžete setkat s pojmem měnič) převádí na elektřinu střídavou, která napájí běžné spotřebiče v domě, jako jsou lednice, televize, rychlovarná konvice atd. Pokud se energie vyrobí nadbytek, ukládá se do bateriového úložiště pro pozdější využití.
Výkon fotovoltaické elektrárny během dne roste a zase klesá podle toho, jak vychází a zachází slunce. Největší výkon je přes den, proto je vhodné při maximálním výkonu energii ukládat do fyzické baterie na pozdější využití.
Předně je důležité si ujasnit, co vše budete chtít z fotovoltaiky pokrýt – zda to bude výroba energie pro spotřebiče, případně v kombinaci s ohřevem vody či jen ohřev vody. Dále je podstatné vědět, jaký je denní / týdenní cyklus domácnosti (kdy během dne či týdne nejvíce používáte spotřebiče atd.). Určitě si také připravte přehled spotřeby energie za poslední dva tři roky v domácnosti.
Realizace od poptávky přes instalaci až po vyplacení dotace zabere průměrně 4 až 6 měsíců, konkrétní doba se odvíjí od technického stavu střechy a případně rychlosti vyřízení administrativních úkonů s distributorem a vyřízení dotačního příspěvku. Samotná instalace panelů, střídače a bateriového úložiště je otázkou 2 až 6 dní – záleží na velikosti instalované elektrárny. Jak probíhá instalace fotovoltaické elektrárny krok za krokem, si můžete přečíst v tomto článku.
Šikmá nebo rovná střecha, to pro fotovoltaiku není tolik důležité. Trochu větší důraz je kladen na materiál. My neinstalujeme na střechy z bobrovky a eternitové střechy. Co se týká orientace, tak jednoznačně není vhodná na sever, v tomto případě také instalaci neděláme. Nebyla by totiž pro zákazníka přínosem. Nejvhodnější instalace je na jih. Jak realizace fotovoltaiky na střechu probíhá, se můžete podívat třeba v tomto videu.
Nezoufejte, i v tom případě je instalace možná. Panely lze umístit přímo na pozemek, či na přidružené stavby na pozemku – garáž, technické stavby atd.
My pro instalace používáme pouze značkové a ověřené komponenty, které všechny technicky splňují podmínky dotačních titulů. Jejich přehled a technické informace najdete na podstránce fotovoltaika pro rodinný dům.
Aktuálně stavební povolení do výkonu elektrárny do 50 kW nepotřebujete v případě, že se nemění účel stavby (a ten se s fotovoltaickou elektrárnou nemění :-)). Nepotřebujete také registraci u Energetického regulačního úřadu. Specifické podmínky jsou při instalaci fotovoltaiky v CHKO, ale podrobnosti vám sdělíme po prozkoumání situace na místě. Objednejte si konzultaci zdarma přes náš formulář.
Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V ní transparentně uvedeme cenu i výši státní dotace, kterou můžeme garantovat. Od září bude možné žádat v programu Nová zelená úsporám 2023 a bude možné získat dotaci až 200 000 Kč, respektive 220 000 Kč, maximálně do výše 50 % nákladů.
Nebudeme chtít celou částku předem, ale rozložíme ji do minimálně dvou splátek. První, většinou ve výši do 60 %, se platí po podpisu smlouvy do 14-dní, druhá pak po instalaci a vypracování revizní zprávy. Je to i případná možnost vyjednat speciální platební podmínky s obchodním zástupcem.
Návratnost by neměla být jediným kritériem, podle kterého budete fotovoltaiku vybírat. Fotovoltaická elektrárna přináší řadu benefitů, jako například výrazné úspory, menší závislost na fosilních palivech a jejich cenách a neméně pozitivní jsou i ekologické dopady. Všeobecně lze říci, že návratnost je kolem 6 až 10 let, záleží na aktuálních cenách energií a dalších faktorech. Pokud někde najdete informace, že návratnost jsou dva tři roky, pravděpodobně se jedná o dodavatele, který pracuje s neaktuálními cenami na trhu, nebo nezapočítává všechny náklady.
Kolik ušetříte, je otázkou mnoha faktorů a bylo by nezodpovědné dávat nějakou univerzální odpověď. Můžeme ale říci, že naši klienti po instalaci fotovoltaiky vždy oproti původním nákladům ušetřili, a to o desítky procent. Pokud chcete vědět konkrétní výpočet ve vašem případě, objednejte si konzultaci zdarma přes náš formulář.
Solární elektrárna vyrábí nejvíce energie v době intenzivního slunečního svitu, tedy kolem poledního, a rovnou ji využije na provoz vaší domácnosti – na ledničku, televizi, pračku nebo třeba varnou konvici. Pokud ale býváte doma spíše v ranních či večerních hodinách, kdy slunce pomalu zachází, tak byste potenciál elektrárny nevyužívali na maximum. Právě pro vás je vhodné bateriové úložiště, které přes den vyrobenou energii uchová až do momentu, kdy ji budete potřebovat – třeba v deset hodin večer, abyste se podívali na svůj oblíbený seriál.
Záruční doba a životnost baterie jsou dva rozdílené parametry. Právě životnost baterie je to, co určuje, jak dlouho bude baterie fungovat. Uvádí se v cyklech, u těch kvalitních se pohybuje u 6000 cyklů a výše. U rodinného domu při běžném provozu lze za rok očekávat, že proběhne 250 až 300 cyklů za rok. V případě 6000 cyklů je to 20+ let, u 10 000 cyklů více než 33 let. Zde najdete, jaké záruky a životnost mají bateriové systémy (zvolte baterie), které používáme.
Modulární systém bateriového úložiště znamená, že lze jednotlivé bateriové moduly na sebe napojit a tím zvýšit celkovou kapacitu bateriového úložiště. Například u systému Wattsonic G3, který používáme, lze napojit až 8 modulů. Podle toho lze dosáhnout celkové kapacity 18,4 až 30,7 kWh. Zaleží na jednotlivé kapacitě připojené baterie. My používáme tyto bateriové systémy (zvolte baterie).
Tepelné čerpadlo se hodí pro ty, kteří chtějí výrazně ušetřit na nákladech na vytápění a ohřev teplé užitkové vody a nyní mají doma plynový, elektrický kotel či kotel na tuhá paliva. Aby bylo tepelné čerpadlo maximálně účinné, je důležité, aby v domě nedocházelo k tepelným ztrátám například netěsnícími okny, dveřmi či přes střechu ve špatném technickém stavu. Ideálně by energetický štítek budovy měl být nejhůře D. Jak je na tom konkrétně vaše domácnost a zda je pro tepelné čerpadlo vhodná alternativa, zjistíte během návštěvy obchodně-technického zástupce, kterou si můžete objednat přes náš formulář.
Tepelná čerpadla zjednodušeně fungují jako lednička, ale obráceně. Pracují s tím, co je běžně dostupné kolem nás – voda, vzduch, země – a z nich čerpají energii. Tu pak pomocí fyzikálních zákonů přemění na teplo, kterým vyhřejí váš dům. Proto také mají venkovní jednotku – výměník, a vnitřní jednotku. Toto srdce tepelného čerpadla má čtyři základní součásti – kondenzátor, kompresor, expanzní ventil a výparník. Většina kvalitních tepelných čerpadel má také elektrokotel, který v případě výpadku čerpadla nebo velmi nízkých teplot zajistí tepelnou pohodu domácnosti.
V Česku nejčastěji najdeme typ čerpadla vzduch–voda. Čerpadlo nasává přes výměník u domu venkovní vzduch. Ten, i když má velmi nízkou, až zápornou teplotu, ohřeje médium uvnitř výměníku. Tím dojde k změně kapalného skupenství na plynné a jeho stlačením kompresorem dojde v kondenzátoru k uvolnění dostatečného množství tepla. Energie takto získaná je právě ta, která vytápí domácnost a ohřívá vodu. Tepelné čerpadlo tedy teplo nevyrábí, ale pouze odebírá ze vzduchu a přenáší do topné soustavy nebo teplé užitkové vody. Za použití minimálního příkonu elektrické energie dokáže z venkovního vzduchu, a to i když mrzne, dodat do topné soustavy vodu o teplotě až 90 °C.
Určitě jsou to informace o původním zdroji tepla a jeho parametrech (pokud je znáte). Dále informace o energetickém štítku budovy (tak zvaný PENB) a informace o tom, kolik vás v domácnosti žije a jaké jsou potřeby vaší domácnosti (jak často se sprchujete, jak máte rádi vytopený dům atd.). A také si připravte přehled spotřeby za vytápění a ohřev za poslední dvě až tři období (roky).
Celý proces trvá zhruba kolem 4 měsíců, a to včetně vyřízení dotace. Samotná instalace tepelného čerpadla je otázkou zhruba 1 až 3 dnů.
Tepelné čerpadlo moc místa nezabere. Venkovní jednotka je malá a většinou se umísťuje ke zdi domu. Vnitřní jednotka už zabírá trochu více místa a je vhodné pro ni mít vyčleněné místo třeba ve sklepě, technické místnosti a podobně. Jak instalace vypadá, se můžete podívat třeba v tomto videu.
Ne, při instalaci tepelného čerpadla vzduch – voda je potřeba propojit pouze vnější a vnitřní jednotku, což znamená jen vyvrtání průchodu pro propojovací kabel na obvodové zdi domu. Většinou se tento průstup dělá kousek nad zemí. Pro venkovní jednotku je třeba připravit tzv. kačírek pro odvedení kondenzátu a připravit plochu pro pevné ukotvení jednotky.
Tepelná čerpadla, která instalujeme my, mají velmi nízkou hlučnost, a to kolem 35 až 40 dB. Jedná se o hlučnost srovnatelnou s provozem lednice. Tedy je možné je instalovat i k řadovým domům.
My pro instalace používáme pouze značkové a ověřené komponenty, které všechny technicky splňují podmínky dotačních titulů. Jejich přehled a technické informace najdete na podstránce tepelné čerpadlo pro rodinný dům.
V podstatě pro všechny. Nejlépe si sedne s podlahovým topením, ale lze ho napojit i na starší litinové radiátory. Důležité je, aby otopná soustava nebyla ve špatném či havarijním stavu.
Pokud se jedná o tepelné čerpadlo pro rodinný dům, tak ho potřebovat nebudete. Stavební povolení je třeba až od výkonu 20 kW, do rodinných domů se běžně instalují čerpadla do výkonu 18kW.
Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V ní transparentně uvedeme cenu i výši státní dotace, kterou můžeme garantovat. Od září bude možné žádat v programu Nová zelená úsporám 2023 i na výměnu starých plynových kotlů (20 let a více) a bude možné získat až 140 000 Kč, maximálně do výše 50 % nákladů.
Nebudeme chtít celou částku předem, ale rozložíme ji do minimálně dvou splátek. První, většinou ve výši 60 %, se platí po podpisu objednávky, druhá pak po instalaci a vypracování revizní zprávy.
Kolik ušetříte, záleží na původním zdroji, za který tepelné čerpadlo měníte. Nejvíce se úspor dočkají ti, kteří původně ohřívali a topili elektrickým kotlem. Tam to může být až 70 % původních ročních nákladů, u plynových kotlů okolo 50 %. Na konkrétní příklad úspor se můžete podívat třeba v tomto videu.
V případě, že to dává ekonomicky smysl, tak je to možné, a dokonce bychom řekli, že se jedná o ideální řešení z hlediska finančního i ekologického. Zatímco fotovoltaika pokryje výrobou energie na provoz domácnosti, tak čerpadlo se postará o vytápění a ohřev vody. Fotovoltaika navíc může vyrábět energii i na provoz čerpadla.
Ano, dokonce celou dotaci vyřídíme kompletně za vás. Pohlídáme i její vyplacení. V jaké výši můžete dotaci získat, se dozvíte již při vypracování první nabídky. V ní transparentně uvedeme cenu i výši státní dotace, kterou můžeme garantovat.
Od září bude možné na fotovoltaiku žádat v programu Nová zelená úsporám 2023 a bude možné získat dotaci až 200 000 Kč, respektive 220 000 Kč (pro Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj), maximálně do výše 50 % nákladů. Více se o dotacích na fotovoltaiku dozvíte na stránce Nová Zelená Úsporám 2023
Od září bude možné žádat v programu Nová zelená úsporám 2023 na tepelné čerpadlo výměnou za elektro kotel, kotel na tuhá paliva a nově i na výměnu starých plynových kotlů (20 let a více). Možné je získat až 140 000 Kč, Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj pak mají 10% zvýhodnění. Maximální dotace je do výše 50 % nákladů. Více se o dotacích na tepelné čerpadlo dozvíte na Nová Zelená Úsporám 2023.
Pro nízkopříjmové skupiny lze také žádat dotaci na tepelné čerpadlo v rámci programu Kotlíková dotace. Tyto dotace spravují jednotlivé kraje a lze žádat pouze na výměnu kotle na pevná paliva nesplňující 3., 4. a 5. emisní třídu za nový ekologický zdroj. Získat lze až 180 000 Kč. Podrobnosti o dotaci najdete na stránce Kotlíkové dotace 2023.
Ano, a to rovnou ve dvou programech. Pro standardní domácnosti je určený program Nová zelená úsporám 2023, kde jsou podporována různá řešení pro solární a fotovoltaický ohřev vody. Podrobnosti najdete zde.
V rámci Nová zelená úspora 2023 lze žádat na tyto nabíjecí boxy. Podpora je stanovena na 15 000 Kč na jeden box a podpořit lze pouze jeden. Doporučujeme nabíjecí box kombinovat s fotovoltaickou elektrárnou. Více o dotaci najdete zde.
Podle nových podmínek Nová zelená úsporám 2023 není třeba pro vyplacení dotace doložit doklady o platbách. Ty je ale třeba uschovat na případnou kontrolu. Není také při žádosti potřeba dokládat projektovou dokumentaci, čímž se žádost zjednodušuje. U NZÚ Light je naopak doložení plateb nutné. Dotaci lze ale vyplatit před realizací na základě zálohové faktury, a to v plné výši. U Kotlíkové dotace to lze také a to od 60 do 95 % výše dotace. I u Kotlíkové dotace je nutné doložit faktury a platební doklady. Více se o podmínkách jednotlivých dotací dozvíte stránce Dotace.
Vyplacení dotace se liší podle toho, v jakém dotačním programu o ni žádáte. U Nová zelená úsporám 2023 je vyplacení podmíněno doložením revizní zprávy systému. U NZÚ Light a Kotlíkové dotace lze část až celou dotaci vyplatit na zálohovou fakturu předem a doplatek pak po doložení příslušných dokladů. Informace pro Kotlíkovou dotaci najdete na této stránce . Dotace se vyplácí přímo na účet žadatele, my ale jako realizátor výplatu hlídáme.
Ano, lze to, ale je třeba, aby při instalaci byly dodrženy všechny potřebné podmínky, které dotace stanoví, a to zejména instalace od odborné firmy. U NZÚ 2023 lze žádat na realizace uskutečněné po 1. 1. 2021. U NZÚ Light je to na realizace uskutečněné po 12. 9. 2022 a u Kotlíkové dotace na realizace od 1. 1. 2021.
I to je možné, ale je třeba splnit podmínky, které dotace v takovém případě stanovuje. Většinou to je podmínka trvalého pobytu žadatele v daném objektu, a to více než 24 měsíců před podáním žádosti. Dále musí mít objekt udělené evidenční číslo či číslo popisné.
Jedná se o administrativní úkon, je tedy třeba počítat s tím, že příprava podkladů, podání žádosti a její zpracování příslušným orgánem nějakou dobu potrvá, počítejte s dobou v řádu týdnů. Naše veškerá řešení a komponenty, které pro realizace používáme, splňují dotační podmínky, což proces výrazně usnadňuje.
Mít sjednané pojištění je pro nás samozřejmostí. My ho máme u společnosti Allianz a to do výše 40 000 000 Kč na jednotlivou pojistnou událost. Další podrobnosti si můžete přečíst v tomto článku
Ano, jsme, konkrétně členy Solární asociace, Cechu akumulace a fotovoltaiky, České fotovoltaické asociace a Unie komunitní energetiky. Jsme také signatáři Etalonu Solární asociace, o čemž si můžete více přečíst v tomto článku.