chat icon Online chat

Jak na komplexní energetická opatření pro váš dům

22.05.2024

Energeticky úsporná opatření

Jak na komplexní energetická opatření pro váš dům

Kompletní energeticky úsporná řešení můžete díky Acetexu vyřešit na jednom místě. Nově totiž rozšiřujeme služby i o další opatření, která povedou k maximální energetické optimalizaci vašeho domu a k největším úsporám na energiích jednotlivých domácností.

 

Náklady na energie jsou dlouhodobým tématem, které se řeší již několik let. Jejich enormní nárůst a následné výkyvy sebraly mnoha rodinám potřebnou jistotu. Právě proto stále častěji volí různá řešení, která jim výdaje za energie pomohou snížit a stabilizovat. Jak tedy na kompletní řešení pro energeticky úsporné bydlení? 

 

Pokud jste vlastníkem nemovitosti, kterou využíváte k trvalému bydlení, tak jako fyzická osoba nepodnikající máte možnost žádat o široké spektrum dotací, které cílí na snížení nákladů na energie ve vašem domově. K dispozici jsou dva základní programy, a to Nová zelená úsporám, který je určený pro běžné rodiny, a NZÚ Light, který mohou využít rodiny pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavky a děti, případně i senioři, jejich příjmem je starobní důchod, či invalidé 3. stupně. 

 

okna blog    fasada blog 

 

Kombinujte. Dostanete bonusy a ještě více ušetříte

 

Abyste ale ve vašem domě provedli maximální energeticky úsporná opatření, je vhodné jednotlivá opatření zkombinovat. Za každé další řešení dostanete kombinační bonus až 10 000 korun a další bonusy za speciální kombinace vybraných opatření. Navíc takto maximálně využijete státem poskytované dotace. Společně se zateplením domu je vhodné provést i výměnu oken a výměnu vchodových dveří. Kvalitně těsnícími a dobře izolovaná okna a dveře dokáží zamezit úniku tepla, a to až o desítky procent. Díky nim bude například klimatizace či tepelné čerpadlo pracovat efektivněji. Dalšími místy, která mohou způsobovat velké tepelné ztráty (mezi 25 až 33 %), jsou střecha, stropy, ale i podlaha. I jejich zateplení pro dosažení maximálních úspor je žádoucí. Na všechny tyto oblasti lze také čerpat nemalé dotace. 


Aby se ale domov stal opravu energeticky úsporný a ideálně i méně závislý na proměnlivých cenách energií, je třeba ho vybavit i vlastními zdroji pro výrobu energie. Těmi nejefektivnějšími jsou vlastní fotovoltaická elektrárna doplněná tepelným čerpadlem pro vytápění a ohřev vody. Alternativou může být fotovoltaický ohřev vody s tepelným čerpadlem s funkcemi vytápění a chlazení či chlazení.

 

Kombinací více opatření dosáhnete nejenom výrazných energetických úspor, ale stanete se také maximálně energeticky nezávislí na fosilních palivech a s nimi související fluktuace cen,“ říká René Milota, jednatel Acetexu, a pokračuje: „Protože my se již od počátku zaměřujeme na řešení spojená s energetickými úsporami domácností, rozhodli jsme se ve spolupráci se vybranými a ověřenými partnery rozšířit naše služby na kompletní řešení energetické optimalizace bydlení. Zužitkujeme tak naše bohaté zkušenosti s přípravou projektů, zpracováním a vyřízením státních dotací.“

 

Jaké programy a výše dotací můžete získat? 

 

Na ilustračním příkladu rodiny s dvěma malými dětmi, která vlastní rodinný dům, si ukážeme, jaké dotace mohou čerpat. Podmínkou je, aby rodina v daném domě trvale bydlela. Rodinný dům, na který čerpají dotace, se nachází mimo vybrané kraje a státem podporované obce, tedy nemají nárok na 10% bonifikaci. Dotace čerpají z programů Nová zelená úsporám.Opatření

Dotační program

Maximální možná výše dotace

Bonusy

Zateplení fasády domu

Nová zelená úsporám

950 000 Kč

 

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch pro vytápění a přípravu teplé vody připojené k fotovoltaickému systému systému 

Nová zelená úsporám

125 000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Fotovoltaická elektrárna 

Nová zelená úsporám

160 000 Kč

30 000 Kč bonus za kombinaci se zateplením, 10 000 Kč kombinační bonus

Nabíjecí stanice na elektromobily

Nová zelená úsporám

15 000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Celkem

 

1 250 000 Kč

60 000 Kč

 

Celková výše dotace pro danou rodinu je 1 310 000 Kč. Pokud by měla nárok na 10 % bonifikaci, byla by dotace ve výši 1 441 000 Kč.

 

Pokud by rodina z našeho příkladu pobírala přídavky na děti nebo příspěvek na bydlení, měla by nárok čerpat dotace na opatření z programů NZÚ Light a Kotlíková dotace.Opatření

Dotační program

Maximální možná výše dotace

Bonusy

Zateplení fasády domu

NZÚ Light

150 000 Kč

 

Zateplení střechy 

NZÚ Light

120 000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Zateplení stropů

NZÚ Light

50 000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Zateplení podlahy

NZÚ Light

60  000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Výměna oken

NZÚ Light

140 000 Kč 

10 000 Kč kombinační bonus

Výměna vchodových dveří

NZÚ Light

140 000 Kč 

10 000 Kč kombinační bonus

Solární ohřev vody

NZÚ Light

90 000 Kč

10 000 Kč kombinační bonus

Tepelné čerpadlo pro vytápění

Kotlíková dotace

180 000 Kč

 

Celkem

 

840 000 Kč

60 000 Kč

 

Celková výše dotace pro danou rodinu je 840 000 Kč a je za daných programů vyplacena zálohově. Opatření z programů Nová zelená úsporám a NZÚ Light lze i kombinovat, ale nelze opětovně čerpat na takové opatření, které již bylo v jednom programu podpořeno. 

 

V případě jakýchkoliv dotazů či nezávazné konzultace zdarma nás kontaktujte pomocí našeho formuláře.

 

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat