Jak vybrat spolehlivou firmu pro realizaci vaší fotovoltaiky

13.03.2023

Vlastní fotovoltaická elektrárna je velkou investicí, jak tedy vybrat spolehlivou a realizační společnost?

Rozhodli jste se pro pořízení vlastní fotovoltaiky pro výrobu energie a zajímá vás jak vybrat spolehlivého a profesionálního dodavatele, který zohlední vaše konkrétní požadavky a potřeby? Inspirovali jsme se Desaterem pro výběr fotovoltaiky, které vydal Cech akumulace a fotovoltaiky, a sepsali návod, jak na to. 

Vzhledem k enormnímu zájmu o fotovoltaiku v posledním roce se na trhu objevily desítky firem, které se realizací a instalací zabývají. Ale jak si vybrat tu, která k zákazníkovi bude přistupovat férově a profesionálně nejenom během realizace, ale i po jejím skončení? Dobrým vodítkem je členství dodavatele v profesním sdružení. V Česku to je například Solární asociace, která vydala eticky kodex Etalon obsahující 28 správných zásad pro fotovoltaické elektrárny, nebo Cech akumulace a fotovoltaiky, který publikoval podobný seznam doporučení nazvaný Desatero pro výběr fotovoltaiky. 

Jak si vybrat realizační firmu a nespálit se?

  1. Ujasnit si proč. Základem je vědět, proč vlastně fotovoltaiku chcete. Odpovědí by určitě nemělo být „protože ji má soused“, ale protože vás zajímají její ekonomické (úspora, větší soběstačnost) či ekologické (méně zplodin) aspekty.

  2. Rešerše a výběr dodavatele je krokem druhým. Dodavatele byste si určitě měli prověřit, přečíst si reference ostatní zákazníků (například na nezávislém portále RefSite, kde jsou ověřené recenze, nebo na Google či Firmy.cz), zjistit si, kolik má za sebou realizací. Ale třeba se i podívat na rozsah nabízených služeb. Samozřejmostí by mělo být vypracování projektové dokumentace, kompletní vyřízení dotace a žádosti o připojení do sítě, ale i záruční a pozáruční servis.

  3. Jaký výkon elektrárny budu potřebovat, je také jedna ze zásadních otázek. Realizační firma by měla umět navrhnout takové řešení, které je pro danou domácnost optimální. A to na základě osobní návštěvy a podkladů, které majitel nemovitosti dodá. Cenová nabídka od dodavatele by měla být vždy transparentní, jasná a srozumitelná. Měli byste si ověřit, že cena zahrnuje všechny základní prvky pro instalaci fotovoltaické elektrárny.

  4. Baterie ano, nebo ne? Baterie slouží primárně k ukládání přebytků energie, kterou hned nespotřebujete. Když jste doma zejména ráno a večer, ale slunce svítí hlavně přes den, tak je pravděpodobné, že by pro vás mohlo být bateriové úložiště přínosem. Sekundárně lze baterii využít i v případě výpadků sítě.

  5. Kvalita dodávaných komponentů je to, co výrazně prodlužuje životnost vaší fotovoltaické elektrárny, proto je důležité se zaměřit na značkové komponenty.

  6. Umístění solárních panelů je pro výkon elektrárny jedním ze zásadních prvků. Vhodný je jih, východ a západ nebo jejich kombinace. Severní strana se nedoporučuje. Profesionální dodavatel by měl majiteli nemovitosti již při prvním osobním jednání říci, jak je jeho střecha orientovaná a jaké další možnosti případně pro instalaci má – na pozemku, na garáži a podobně.

  7. Elektrárna se uvádí do provozu připojením do distribuční sítě, které předchází žádost. I tu by za majitele měla vyřídit realizační společnost. Pokud nejsou vhodné podmínky, měla by firma umět provést úpravu rozvaděče elektroměru dle připojovacích podmínek dané distribuce. Ne každá společnost to nabízí.

  8. Nikdy by firma neměla chtít celou platbu předem. Spolehlivý dodavatel financování zakázky rozdělí na několik plateb – zálohu a doplatek po realizaci stavby.

  9. Na většinu realizací se vztahuje státní dotace z programu Nová zelená úsporám. Celý administrativní proces, ale i kontrolu výplaty by profi firma měla pro majitele zajistit automaticky.

  10. Předáním stavby spolupráce nekončí. Kvalitní společnost nabízí jak záruční, tak i pozáruční servis. Nepochybnou výhodou je, pokud je součástí i vzdálený monitoring, který dokáže detekovat případné anomálie v reálném čase a provést vzdálené přenastavení.

Pokud už máte jasno, jak na výběr spolehlivého dodavatele, objednejte si konzultace zdarma a zjistěte, jaké jsou vaše možnosti pro instalaci vlastní fotovoltaiky. 

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon

Řešení potřebuji pro:

Zajímá mě technologie:

*povinné pole