micro-banner-img
Zjistit více
micro-banner-img allianz

Pojištění
dodavatele
Acetex na srovnávači fotovoltaiky Voltaico.cz

Jak se připravit na instalaci fotovoltaické elektrárny

Stavební příprava na instalaci fotovoltaiky

Jak správně připravit rodinný dům na instalaci fotovoltaiky, aby se realizace zbytečně neoddalovala? Tato otázka napadne nejednoho žadatele o systémy obnovitelných zdrojů. Pojďme se tedy podívat na to, co je třeba udělat pro hladký průběh instalace.

Základem je střecha. Prvním krokem je to, že si ověříte, že její orientace není pouze severním směrem. V takovém případě je totiž pro instalaci fotovoltaiky nevhodná. Pokud je orientovaná na jinou světovou stranu, tak si sen o vlastní fotovoltaice můžete začít plnit. Hned na úvod je třeba si uvědomit, že fotovoltaiku si pořizujete na několik desetiletí (záruka na panely se pohybuje okolo 25 let) a během té doby by se do střechy nemělo zasahovat. V případě, že je vaše střecha ve stavu, kdy v horizontu několika let bude potřebovat větší rekonstrukci, na nic nečekejte a začněte s ní ještě před instalací fotovoltaiky. Pokud tak neučiníte, hrozí vícenáklady v podobě demontáže a opětovné montáže fotovoltaické elektrárny během rekonstrukce střechy.

Tip č. 1: Pro seniory a nízkopříjmové rodiny je z programu NZÚ Light poskytována dotace 120 000 Kč na zateplení střechy.

Dále počítejte s tím, že panely také něco váží a je potřeba mít na ně dostatečně dimenzované krovy. Zatížení u šikmé střechy činí cca 20 kg/m2, u rovné střechy se zátěžovými bloky cca 35–40 kg/m2. Je důležité si také ověřit, že máte na šikmé střeše krytinu umožňující kotvení konstrukce skrze vruty do krokví. Pokud děláte rekonstrukci střechy, zkontrolujte si, že při ní byla zachována možnost umístění kotev do krokví dle projektu pro fotovoltaickou elektrárnu.

Kabelové průchody a technická místnost

Fotovoltaická elektrárna má komponenty nejenom na střeše, ale i uvnitř domu – střídač a bateriové úložiště – a ty musíte navzájem propojit. Kabely veďte skrze chránič, lidově řečeno husí krk, o minimálním průměru 50 mm. Bude mít dvě trasy. První bude od střechy do technické místnosti či sklepa a druhá bude z technické místnosti směrem k hlavnímu rozvaděči v domě. Tedy před instalací fotovoltaiky je dobré tyto trasy vytyčit a zajistit jejich průchodnost pro dané kabely.

Tip č. 2: Pokud máte v domě nepoužívaný komín, tak je ideální trasou pro kabeláž ze střechy do sklepa či technické místnosti. V takovém případě si připravte potvrzení, že se už nejedná o funkční komín, ale technickou šachtu.

Jak již bylo zmíněno, tak pro instalaci vnitřních komponentů fotovoltaické elektrárny potřebujete technickou místnost, kterou může být sklep, garáž, kotelna a podobně. Důležité je, aby se jednalo o suchou a neprašnou místnost s dostatečným prostorem jak na zdi, tak na zemi. Střídač, který váží několik desítek kilo, se umísťuje na zeď, ideálně do prostoru 1,5 x 1,5 metrů a minimálně ve vzdálenosti 1 metru od plynového potrubí. Klima by pro něj mělo být od 0 do +60 °C. I bateriové úložiště je těžké, váha jednoho modulu se může pohybovat kolem 10 kilo. Většinou se moduly vrství na zem na sebe (dle požadované celkové kapacity bateriového úložiště), některé modely lze zavěsit i na zeď. Výška může dosáhnout až kolem 1,5 metru, šířka okolo 50 až 60 cm a hloubka kolem 30 až 40 cm. Baterie by měla být umístěna co nejblíže k fotovoltaickému střídači, ideálně v místnosti s teplotou od +15 °C do +35 °C, která má zajištěno odvětrávání tepla. K oběma přístrojům musí být také zajištěn snadný přístup.

Internet v místě umístění střídače 

Pro správnou funkčnost online monitoringu (dohledu nad fotovoltaickou elektrárnou) je nutné zajistit v daném místě stabilní a dostatečně silný signál Wi-Fi, nebo připravit do technické místnosti UTP kabel s funkčním internetem. 

Tip č. 3: Vezměte telefon a postavte se do místnosti, kde si myslíte že by mohl být umístěn střídač. Pokud na vašem telefonu máte alespoň 3 čárky W-Fi signálu, pak je velmi pravděpodobné, že síla signálu bude dostatečná i pro střídač. 

Samozřejmě ne každý je odborník přes kabeláž a rozvody. Právě proto k vám profesionální dodavatel vyšle obchodně-technického konzultanta, který s vámi vybere nejideálnější místo pro umístění technologií a projde i kabelové trasy a další podrobnosti. Pak se můžete rozhodnout, zda si část prací připravíte sami, nebo vše necháte na realizační firmě, která provede instalaci tzv. na klíč 

Hlavní rozvaděč v domě

Pro správné fungování fotovoltaické elektrárny v domě je třeba ji připojit na rozvody v domě, tedy k hlavnímu rozvaděči. Je třeba počítat s dostatečnou kapacitou pro připojení různých komponent. U většiny instalací se k fotovoltaické elektrárně umisťuje nový rozvaděč, který musí obsahovat minimálně 17 volných pozic u fotovoltaické elektrárny bez fyzické baterie a nejméně 25 volných pozic u fotovoltaické elektrárny s fyzickou baterií. Zároveň je potřeba instalovat do hlavního domovního rozvaděče měřicí a jistící prvky, pro které je potřeba zajistit alespoň 11, respektive 15 volných pozic dle toho, zda máte fotovoltaiku bez či s baterií (v případě že ve stávajícím hlavním domovním rozvaděči není dostatek místa, umístí se menší podružný rozvaděč pro tyto komponenty). Příprava vhodného rozvaděče by měla proběhnout před instalací fotovoltaické elektrárny. Tyto práce doporučujeme nechat na profesionální firmě, která bude realizovat celý systém, může se vyskytnout řada specifických požadavků, které odborník vyřeší. Je také důležité, aby zařízení splňovalo typové zkoušky a mělo výrobní štítek. 

Tip č. 4: Nejlepší umístění hlavního domovního rozvaděče je v technické místnosti, kde bude střídač a případně i baterie. To představuje v rámci FVE technicky optimální řešení.

 Elektroměrový rozvaděč (Antoníček)

Aby mohla být fotovoltaika připojena k distribuční soustavě, musí elektroměrový rozvaděč splňovat tzv. připojovací podmínky, které má každá distribuce (ČEZ, Eg.D, PRE) zveřejněné na svých stránkách. Profesionální firma dokáže tyto práce vyřešit. Pokud se ale rozhodnete rozvaděč upravit před odbornou montáží systému, je to cesta, jak celou montáž zrychlit a třeba i ušetřit nějaké náklady.

Tip č. 5: Důkladně vybírejte, kdo vám tyto práce připraví. Je nutné, aby opravdu znal připojovací podmínky daných distribucí a následná úprava elektroměrů tak splňovala dané připojovací podmínky.

Tip č. 6: Zkontrolujte si nabídku, zda již neobsahuje kalkulaci úpravy rozvaděče ve vícepracích. Budete tak mít představu, kolik dané práce mohou stát.   

Upozorňujeme, že připojovací podmínky se v průběhu času mohou měnit, je dobré úpravy rozvaděče sladit s termínem montáže fotovoltaického systému. Dle aktuálních připojovacího podmínek musí být elektroměrový rozvaděč na volně přístupném místě. Ne vždy daná distribuce udělí výjimku, že rozvaděč může být umístěn například uvnitř domu nebo na fasádě.  

V případě, že máte zájem o realizací některého z našich systému, ozvěte se nám přes kontaktní formulář a domluvte si konzultaci s obchodně-technickým zástupcem, který vám zdarma vše vysvětlí. 

Elektroměrový rozvaděč po úpravě

RE - po zakládní úpravě 

RE - po upravě 

RE- po kompelntí výměně  

RE - po uprave 

 

Sdílet článek dál

Facebook @

Další články

Vše podstatné o dotacích na fotovoltaiku

Vše podstatné o dotacích na fotovoltaiku

Číst celý článek
Fotovoltaika a akumulace do vody, baterie a virtuální baterie

Fotovoltaika a akumulace do vody, baterie a virtuální baterie

Číst celý článek
Kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem

Kombinace fotovoltaické elektrárny s tepelným čerpadlem

Číst celý článek
Sklon a orientace střechy pro ideální fungování fotovoltaické elektrárny

Sklon a orientace střechy pro ideální fungování fotovoltaické elektrárny

Číst celý článek
Nové dotace NZU 2021

Nová vlna zelených dotací na obzoru

Číst celý článek
Jak vybrat tepelné čerpadlo

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Číst celý článek
Instalace tepelného čerpadla

Instalace tepelného čerpadla

Číst celý článek
Nezávislé topení, to je tepelné čerpadlo

Nezávislé topení, to je tepelné čerpadlo

Číst celý článek
Modernizace vlastní tepelné soustavy

Modernizace vlastní tepelné soustavy

Číst celý článek
Dotace na ekologické zdroje tepla

Dotace na ekologické zdroje tepla

Číst celý článek
Instalace fotovoltaické elektrárny na rodinný dům

Jak se instaluje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům

Číst celý článek
Financování fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla

Fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla a finance

Číst celý článek

Instalace fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům krok za krokem

Číst celý článek
Sluneční energie šetří domácnostem náklady na energie

Sluneční energie ušetří domácnosti až 80 procent průměrných ročních nákladů

Číst celý článek

Jsme členy CAFT – Cechu akumulace a fotovoltaiky

Číst celý článek
Seriál o fotovoltaice a tepelném čerpadlu

Seriál Acetexu na portále Livinghome.cz

Číst celý článek
Kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem pro rodinný dům

Vedete nerovný zápas s cenami energií? Zaskórujte kombinací fotovoltaiky a tepelka!

Číst celý článek

Klientská reference: fotovoltaická elektrárna

Číst celý článek

Elektrárna nad hlavou

Číst celý článek
Stavíme podle zásad Solární asociace

Stavíme podle zásad Solární asociace

Číst celý článek
Novinky ve fotovoltaice v roce 2023

Kapacitu pro nové zakázky na fotovoltaiku máme, očekáváme zájem ze strany obcí, bytových domů i menších podniků

Číst celý článek
Jak vybrat spolehlivého dodavatele fotovoltaiky.

Jak vybrat spolehlivou firmu pro realizaci vaší fotovoltaiky

Číst celý článek
Fotovoltaika pro každého

Díky fotovoltaice může ušetřit každý

Číst celý článek
Jak vybrat dodavatele tepelného čerpadla

Co si pohlídat při instalaci tepelného čerpadla a jak vybrat realizační firmu

Číst celý článek
Vyznáte se ve fotovoltaice?

Vyznáte se ve fotovoltaice? Otestujte se!

Číst celý článek
Rady Solární asociace k výběru dodavatele

Asociace radí: jak vybrat kvalitní instalační firmu pro dodávku domácí fotovoltaiky

Číst celý článek
Pojištění dodavatele fotovoltaických elektráren

Pojištění dodavatele fotovoltaických elektráren

Číst celý článek
Fotovoltaická elektrárna a připojení k distribuci

Fotovoltaika a připojení do distribuční sítě

Číst celý článek
Stavební příprava na instalaci fotovoltaiky

Jak se připravit na instalaci fotovoltaické elektrárny

Číst celý článek
Vlastní fotovoltaika i pro bytové domy a paneláky

Návod přípravy projektu vlastní fotovoltaické elektrárny pro SVJ a bytové domy

Číst celý článek
Příběh klienty Acetexu z Podkrkonoší

Příběhy našich klientů: Cesta z Prahy do roubenky v podhůří

Číst celý článek
Fotovoltaický ohřev vody a jeho výhody a nevýhody

Fotovoltaický ohřev vody – ano či ne?

Číst celý článek
Příprava domu na instalaci tepelného čerpadla

Jak se připravit na instalaci tepelného čerpadla

Číst celý článek
solar

Fotovoltaika

Roční úspora až 80 % nákladů
na elektrickou energii,
řešení na klíč bez starostí

více Více

tepelne cerpadlo

Tepelné čerpadlo

Roční úspora až 60.000 Kč
na nákladech spojené s vytápěním
a ohřevem užitkové vody.

víceVíce

dotace

Státní dotace

Na fotovoltaiku i tep. čerpadlo
Garantujeme získání dotace
Všechno papírování zařídíme

víceVíce

Věříme v zelenější budoucnost, preferujeme kvalitu před kvantitou a zakládáme si na individuálním přístupu ke každému klientovi. Cílem je vaše spokojenost.

Acetex logo