chat icon Online chat

Pojištění dodavatele fotovoltaických elektráren

16.05.2023

Proč je důležité si ověřit, že dodavatel fotovoltaiky má uzavřené pojištění odpovědnosti

Již dva roky pokračuje v Česku boom fotovoltaických elektráren. Zájem o ně neklesá, a ani v následujících letech tomu nebude jinak. S enormním poptávkou souvisí i velký nárůst dodavatelů fotovoltaiky a obnovitelných zdrojů celkově.

Jenže jako v jiných oborech, tak i v tomto se objevují nespolehliví a nedůvěryhodní dodavatelé. Jejich motivací je na zakázce (rozumějte na klientovi) co nejvíce vydělat. Zdánlivě tedy nabízejí výhodná a často i velmi levná řešení, která ale obsahují nekvalitní komponenty či nedodržují všechny povinné normy. Případně, a to je ten nejhorší případ, vyberou (vysokou) zálohu a k realizaci se nemají vůbec.

I přes medializaci negativních případů by zájemci o fotovoltaiku neměli podlehnout dojmu, že na trhu jsou jen tyto firmy. Naopak drtivá většina dodavatelů je seriózních a spolehlivých. Dokazuje to i nedávné vyjádření ředitele Solární asociace Jana Krčmáře: „Přestože byly v poslední době medializovány případy několika instalačních firem, které se dostaly do problémů, je celý sektor zdravý. … Stále platí, že kdo má na domě vhodnou střechu, neměl by s instalací fotovoltaických panelů váhat, ale zajistit si ještě letos spolehlivý zdroj energie na dalších dvacet třicet let.“

Jaké informace si o dodavateli zjistit?

Jak vybrat spolehlivého dodavatele vaší fotovoltaické elektrárny, jsme se věnovali v tomto článku a co si pohlídat při výběru dodavatele tepelného čerpadla si můžete přečíst zde. Pravidly, uvedenými v článcích, byste se měli řídit vždy.

Důležitou informací je také to, zda je dodavatel pojištěný na případné škody a v jaké výši. Než tedy podepíšete smlouvu, určitě si zažádejte o informace k pojistné smlouvě dané společnosti. Typem pojištění musí být pojištění odpovědnosti, které se vztahuje na škodu způsobenou provozní činností včetně odpovědnosti za škodu způsobenou vadou výrobku. Neméně důležitý je limit plnění na jednu pojistnou událost. Rozhodně by měl být v desítkách a nikoli v jednotkách milionů. Pojistné období by mělo být na dobu neurčitou.

„Pojištění dodavatelské společnosti by mělo být samozřejmostí, protože nikdy nevíte, jaká situace může nastat. Stačí třeba skrytá vada na komponentu, která nemusela být odhalena. Je logické, že takovou situaci bude chtít majitel elektrárny hned řešit s dodavatelem. A právě kvalitní pojistné krytí pomůže s hladkým řešením dané situace,“ vyjadřuje se k problematice jednatel Acetexu René Milota a pokračuje: „Konkrétně my v Acetexu máme uzavřené pojištění majetku a odpovědnosti s pojišťovnou Allianz a to na limit 40 000 000 Kč pro jednu škodní událost. Doba trvání pojištění je na dobu neurčitou.“

Rada na závěr: Při výběru dodavatele a před podpisem smlouvy vždy trvejte na zaslání potvrzení o uzavření pojistné smlouvy na pojištění majetku a odpovědnosti. Féroví dodavatelé nemají co skrývat a rádi vám dané potvrzení poskytnou.

 

Pojištění_Acetex_Allianz 

 

 

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat