chat icon Online chat

Jak se instaluje fotovoltaická elektrárna pro rodinný dům

02.05.2022

V posledním díle našeho videoseriálu završíme cestu herce a dabéra Otakara Brouska, ml., a moderátora Vladimíra Kořena za ekologickými a ekonomicky úspornými zdroji tepla. Vladimír si na rodinný dům instaloval fotovoltaickou elektrárnu

V posledním díle našeho videoseriálu završíme cestu herce a dabéra Otakara Brouska, ml., a moderátora Vladimíra Kořena za ekologickými a ekonomicky úspornými zdroji tepla. Zatímco Otakar se rozhodl pro tepelné čerpadlo, Vladimír zvolil pro svou vilu fotovoltaickou elektrárnu. Jak instalace se u něj doma probíhala, se dozvíte ve videu.

Moderátor o pořízení solárních panelů přemýšlel již delší dobu. Jak sám řekl, považuje je za vhodné řešení pro současnou i budoucí situaci, která souvisí s klimatickými změnami a rostoucími cenami energií. Svou roli sehrálo i to, že na fotovoltaickou elektrárnu může čerpat státní dotace. Z tohoto pohledu to podle něj může být dostupné řešení energetické otázky řady rodin.

I starý dům může mít moderní eko vytápění

Rodinný dům, v němž Vladimír Kořen bydlí, pochází z roku cca 1935. I na takto starý dům se dá fotovoltaika umístit a snížit tak náklady na jeho provoz. Miroslav Vosyka, montér fotovoltaických elektráren Acetex, Vladimírovi upřesnil, že ideální bude, když bude mít na domě nainstalováno minimálně deset fotovoltaických panelů o jednotlivém výkonu 450 wattů. Tato informace vyvolala v moderátorovi jisté obavy, zda jeho střecha takový nápor unese. Montér ho ale ujistil, že běžné tašky jsou daleko těžší než FV panely.

Celkový výkon FV elektrárny je 7 kWh

Střecha na domě Kořenů je z asfaltových šindelů, což znamená uchycení fotovoltaické technologie pomocí kombi vrutů a hliníkových profilů, na které se jednotlivé panely namontují. Rozlehlost střechy umožnila instalaci dvou samostatných ploch panelů. Ta větší o výkonu 4 kWh má 9 panelů, ta menší je pak o výkonu 3 kWh. Výhodou je, že si moderátor pořídil i vlastní baterii pro uložení energie, kterou v danou chvíli nevyužije. Jeho elektrárna je koncipována pro běžný provoz domácnosti, tedy pro provoz osvětlení a domácích spotřebičů. Pro vaření, které využívá třífázových jističů, ještě vhodná není.

Během dvou dnů měla rodina moderátora nainstalovanou vlastní solární elektrárnu, jejíž návratnost si Vladimír spočítal na méně než polovinu životnosti panelů.

Video z instalace si můžete pustit zde:

Pokud i vy chcete mít vlastní solární elektrárnu jako Kořenovi, ozvěte se nám přes kontaktní formulář.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat