chat icon Online chat

Dotace na ekologické zdroje tepla

21.04.2022

Ve třetím díle videoseriálu se dozvíte více o tom, jak si snížit vlastní náklady pomocí státního dotačního programu.

V dalším, již třetím díle našeho videoseriálu se budeme věnovat možnosti získání státní dotace na pořízení vlastních ekologických zdrojů tepla, tedy na fotovoltaickou elektrárnu nebo na tepelné čerpadlo. Během rozhovoru moderátora Vladimíra Kořena s Jakubem Mahelem, obchodním ředitelem Acetex, se dozvíte vše potřebné o daném procesu.

Právě dotační program Nová zelená úsporám je zaměřený na snížení uhlíkové stopy jednotlivých budov, a to jak komerčních, rekreačních, tak i rodinných. Žádost o dotaci je ale poměrně náročným administrativním úkonem, při němž jsou kladeny nároky na odpovídající technické řešení jednotlivých systémů. Vladimír Kořen se ale „boje s úřady“ obávat nemusí, protože kompletní dotaci dokáže za zákazníka vyřídit odborná společnost realizující výstavbu, jak potvrdil Jakub Mahel. Součástí žádosti je i projektová dokumentace, kterou samozřejmě vypracuje realizační firma stavby.

Až 200 000 či 220 000 Kč pro jeden rodinný dům

Výše dotace při fotovoltaické elektrárně pro rodinný dům může dosáhnout výše 200 000 Kč, respektive 220 000 Kč v Ústeckém, Karlovarském a Moravskoslezském kraji. Poměr dotace a vlastních zdrojů může být maximálně do 50 % pořizovací ceny, tedy již za 200 000 Kč můžete mít svůj ekologický a ekonomický zdroj tepla. Vhodným řešením, jak navýšit finance od státu, je propojení fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. V takovém případě lze žádat o další peníze z dotačního programu, jak moderátorovi vysvětlil obchodní ředitel Acetexu. Právě kombinace obou systémů zaručí domácnosti ještě vyšší nezávislost na externích dodavatelích.

Čím větší spotřeba, tím rychlejší návratnost investice

Návratnost investice je individuální dle energetické náročnosti budovy. Čím je větší míra spotřeby, tím je kratší doba návratnosti a lze se tak určitě dostat pod deset let, na které se dotazoval Vladimír Kořen. Záleží i například na tom, jaký původní zdroj nahrazujete. Například elektrokotel versus tepelné čerpadlo znamená až pětinásobek úspory původních výdajů. Náklady můžete v případě elektrárny dále snížit prodejem tepelných přebytků. Podmínkami, za kterých tak lze činit, jsou maximální výkon zařízení do 10 kWp a smlouva s dodavatelem energií. Celý proces instalace fotovoltaické elektrárny včetně dokumentace a vyplacení dotace trvá zhruba čtyři měsíce od objednávky. Vlastní sestavení systému je dle velikosti otázkou dvou až čtyř dní. A právě v dalším videu se podíváme, jak se taková elektrárna instalovala v domě moderátora Vladimíra Kořena.

Třetí díl videoseriálu si můžete pustit zde:

Pokud chcete i vy zjistit více o možnosti dotací pro fotovoltaickou elektrárnu a tepelné čerpadlo, zažádejte o nezávaznou konzultaci zdarma.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole