chat icon Online chat

Prodávejte přetoky ze své fotovoltaiky za spotové ceny

10.06.2024

Co s přebytky energie z fotovoltaické elektrárny?

Co s přebytky energie z fotovoltaické elektrárny?

Slunce svítí a vaše fotovoltaická elektrárna vyrábí energii. Možná až moc. Co s přebytky, které vyrobí a vy je nezpracujete? Řešení jsou v podstatě dvě a každé má své nepochybné výhody. Záleží jen na vás, které si zvolíte, aby lépe vyhovovalo vašim potřebám.  

 

První možnost: Využití přebytků ve vlastní domácnosti

Přebytečnou energii, kterou neuložíte do vlastního bateriového úložiště, můžete využít pro chod dalších obnovitelných zdrojů vaší domácnosti. Typickým příkladem je tepelné čerpadlo, pro jehož provoz je třeba elektrická energie. A ta může pocházet právě z vaší fotovoltaické elektrárny. Tím velmi výrazně šetříte na provozu tepelného čerpadla, které zajišťuje ohřev teplé užitkové vody a vytápění domácnosti. Dalším zařízením, které efektivně využije energii z fotovoltaiky, je nabíjecí stanice na elektromobil

Kombinace obnovitelných zdrojů v domácnosti znamená nejefektivnější využití přebytků z fotovoltaiky. A samozřejmě i vysoké úspory oproti tradičním fosilním zdrojům energie,“ konstatuje René Milota, jednatel společnosti Acetex.

V případě, že máte zájem o informace k dalším možnostem instalace kombinace obnovitelných zdrojů, požádejte o nezávaznou konzultaci zdarma

 

Druhá možnost: Prodej přebytků pomocí chytrého algoritmu

Klasický model fungování fotovoltaické elektrárny a prodeje přebytků funguje na principu, kdy fotovoltaika nejprve z vyrobené energie plně uspokojí potřeby domácnosti a nabije baterii a teprve poté začne dodávat do sítě a dojde k prodeji přebytků. Takové chování ale nemusí být ekonomicky rentabilní, protože prodej se nemusí uskutečnit v době, kdy jsou ceny na spotovém trhu s energiemi nejvyšší. Dokonce se může uskutečnit v momentě, kdy jsou ceny záporné. 

Model, který Acetex ve spolupráci s partnerem nabízí, pracuje s matematickým algoritmem, který řadu proměnných vzájemně je kombinuje tak, maximalizoval výnosy z prodeje přebytků na spotovém trhu. Výhodou tohoto řešení je, že není potřeba měnit současného dodavatele energií. 

Platforma je pro uživatele zdarma a využívá algoritmus automatického řízení, který funguje na základě pěti datových vstupů. Pravidelně vyhodnocuje, jak naloží s elektřinou z fotovoltaiky a jak s elektřinou ze sítě tak, aby celková cena za spotřebovanou elektřinu byla co nejnižší a naopak cena za elektřinu dodanou do sítě co nejvyšší.  

 

Potřebné datové vstupy: 

  1. Cena elektřiny na dalších 48 hodin
  2. Výše poplatků
  3. Predikce slunečního záření
  4. Amortizace baterie
  5. Spotřeba domácnosti

 

A jak to celé v praxi funguje? Velmi jednoduše řečeno platforma dané vstupy v reálném čase kombinuje a neustále vyhodnocuje, jaké je optimální využití energie vyrobené vaší fotovoltaickou elektrárnou tak, abyste dosáhli co největšího ekonomického výnosu. Tedy co nejvíce vydělali na dodávce do sítě a co nejvíce ušetřili na spotřebě s využitím stávajícího vybavení fotovoltaické elektrárny. Na první pohled tak může dojít k neintuitivním scénářům, jako je například blokování baterie pro vybíjení, i když je aktuální cena elektřina vysoká. Proteus totiž vidí, že elektřina bude ještě dražší a že vydělá více, pokud elektřinu prodá za vysokou cenu o něco později, než kdyby se z baterie ihned spotřebovala. 

 

Poplatek za využití systému je 0,45 Kč za kWh. Chcete-li se o dozvědět více o chytrém řízení fotovoltaiky pomocí algoritmů, ozvěte se nám pomocí formuláře.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat