chat icon Online chat

Příběhy našich klientů: Z třiceti na sto tisíc

24.05.2024

Rychlé řešení pomocí obnovitelných zdrojů se vyplatilo

Je to příběh stovek, možná tisíců českých domácností. Doslova ze dne na den se jim kvůli krachu dodavatelských společností násobně zvedly zálohy na energie. A ony přemýšlely, jak situaci, kdy balancovaly na hranici finanční udržitelnosti domácnosti, rychle vyřešit. Stejný příběh, který má šťastný konec, nám vyprávěla i majitelka rodinného domu v Kralupech nad Vltavou.

 

Po krachu Bohemia Energy jsme skončili u dodavatele poslední instance. Zálohy najednou nečinily 30 000 korun za rok, ale 100 000. To pro nás byla docela finanční rána,“ vzpomíná majitelka.

 

Na nic tedy nečekala a rozhodla se pro dlouhodobé řešení pomocí obnovitelných zdrojů, které nejenom sníží náklady, ale i zvýší odolnost domácnosti vůči podobným případům. Udělala si rešerši dodavatelů a oslovila okolo pěti šesti firem.

 

Acetex a ještě jedna ostravská firma se mi v podstatě ozvali obratem, ostatní buď vůbec ne, nebo s měsíčním zpožděním. Vybrala jsem pak z důvodu lepší dostupnosti právě vaši firmu. A když jsem to oznamovala ostatním realizačním firmám, tak jedna z nich si povzdechla, že je to škoda, že máme moc hezkou střechu na instalaci fotovoltaiky,“ pobaveně dodává majitelka.

 

S připojením si dal distributor na čas

 

Jako první se tedy s manželem rozhodli pro instalaci fotovoltaické elektrárny, kterou by kompenzovali vysoké zálohy za energie. Pro vytápění měli v domě kondenzační plynový kotel, na ohřev vody používali elektrický bojler.

 

FVE_TPČ_realizace_Acetex_Kralupy_nad_Vltavou (7) (1)     FVE_TPČ_realizace_Acetex_Kralupy_nad_Vltavou (5)  

 

Zhruba do čtyř měsíců od objednávky jsme měli nainstalováno. Byl to doslova koncert sledovat montážní party, byly skvěle sladěné. Během dvou dnů měly vše hotovo,“ popisuje majitelka a pokračuje: „Pak jsme ale čtvrt roku čekali na připojení do distribuční sítě.“

 

Na střeše mají 12 panelů AEG o jednotlivém výkonu 450 Wp a s celkovou výkonností elektrárny 5,4 kWp. Soustava je doplněna střídačem GoodWe 8K-ET a bateriovým úložištěm Pylontech H2 se třemi moduly a kapacitou 10,65 kWh. Na realizaci získali také dotaci od Nová zelená úsporám ve výši 190 000 Kč.

 

Léto 2022 bylo první, kdy jsme fotovoltaiku měli v provozu. Pro vlastní potřebu jsme užili asi 30 procent vyrobené energie, zbytek jsme odprodali zpět do sítě. Letos se situace u nás změnila, tak uvidíme, jak to bude,“ vysvětluje majitelka rodinného domu.

 

Díky přístavbě mají i tepelné čerpadlo

 

Změnu, o které se zmínila, jsme zaznamenali hned po příchodu: Rodinný dům se rozšiřuje na dvougenerační. Manželé se tímto krokem rozhodli pomoci rodině svého syna, která marně hledala finančně dostupné bydlení v okolí.

 

Právě přístavba nás vedla k pořízení tepelného čerpadla, museli bychom jinak přeložit plynovou přípojku. Tehdy jsme se už rovnou obrátili na Acetex, to bylo na přelomu jara a léta 2022. Na podzim jsme měli tepelko nainstalované.“

 

Zatímco fotovoltaika byla na instalaci snadná, tak u tepelného čerpadla nás čekala jedna výzva za druhou. Tou první bylo umístění vnitřní jednotky do jediného možného místa – malé technické místnosti, kde byl původní kondenzační kotel. Dům totiž není podsklepen a nemá ani samostatnou garáž.

 

U klientů z Kralup ad Vltavou byla situace nestandardní v tom, že mají velmi malou technickou místnost, která je navíc uprostřed domu. Propojení venkovní jednotky a té vnitřní vede přes tři místnosti. Proto jsme museli navrhnout splitové tepelné čerpadlo, aby nedocházelo k ochladnutí vody na takovou vzdálenost. Ohřev se děje uvnitř technické místnosti na rozdíl od čerpadel monoblokového typu,“ vysvětluje zkušený obchodně-technický zástupce Acetexu Patrik Štěpán, který měl tuto realizaci na starost.

 

Jelikož manželé chtěli využít tepelné čerpadlo na maximum, tedy i včetně ohřevu teplé užitkové vody, rozhodli jsme se navrhnout vnitřní jednotku "lednicového" typu, jejíž součástí je i zásobník na ohřev teplé užitkové vody a akumulační zásobník pro vytápění.

 

Patrik Štěpán poznamenává: „Nutno říct, že tento projekt byl opravdu náročnější, jak z hlediska technického, tak i po finanční stránce. Vzhledem k nemožnosti získání dotace na tepelné čerpadlo byl kompletně hrazen klienty, avšak jsem přesvědčen, že toho doposud nelitovali a ani v budoucnu litovat nebudou.“

 

Tepelné čerpadlo Viessmann 200 S o celkovém výkonu 16 kWh, s kapacitou integrované nádrže na 220 litrů a s akumulační nádrží na 40 litrů se i přes překážky povedlo nainstalovat a zprovoznit před topnou sezónou 2022. Úspory oproti původnímu zdroji dosáhly okolo 50 procent.

 

 

FVE_TPČ_realizace_Acetex_Kralupy_nad_Vltavou (15) FVE_TPČ_realizace_Acetex_Kralupy_nad_Vltavou (11) 

 

Rok 2023 ukáže, zda nebude potřeba systémy kvůli přístavbě rozšířit. Podle pana Štěpána na to kapacitu máme. Já osobně bych ráda investovala v horizontu několika málo let do hybridního vozu. A pro ten budu potřebovat nabíjecí stanici pro elektromobily. S instalací se opět obrátím na Acetex, spolupráce s vámi mi vyhovuje. Však jsem vás už doporučila i několika svým známým,“ uzavírá majitelka nyní už dvougeneračního domu.

 

I když příběh majitelů rodinného domu v Kralupech nad Vltavou nezačal zrovna optimisticky, končí rozhodně pozitivně. Určitě mnozí z vás po jeho přečtení pomysleli na staré dobré přísloví: Všechno špatné je k něčemu dobré.

 

Na video instalace fotovoltaiky a tepelného čerpadla v rodinném domě v Kralupech nad Vltavou se můžete podívat ZDE.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat