chat icon Online chat

Nová vlna zelených dotací na obzoru

20.09.2021

Nová vlna zelených dotací 2021

Nová vlna zelených dotací na obzoru

Na podzim roku 2021 odstartuje nová etapa energetických dotačních programů Nová zelená úsporám, která potrvá až do roku 2030. Zajímá vás, na jaké dotace se můžete těšit, pro koho budou určeny a jaký je postup pro jejich získání? Pak čtěte dále.

Ministerstvo životního prostředí odstartovalo v roce 2014 nejdelší a nejefektivnější dotační program na podporu energetických úspor rodinných a bytových domů s názvem Nová zelená úsporám. Tento program nyní vstupuje do své druhé etapy, v níž se mj. významně rozšíří oblasti podpory. Nově tak bude možné získat dotace nejen na fotovoltaické elektrárny či výměnu kotlů za tepelná čerpadla, ale také například na hospodaření s dešťovou vodou, výstavbu infrastruktury pro elektromobilitu či energetické úspory při výstavbě a rekonstrukcích bytových domů.

Dotace za 39 miliard Kč

I když celkový objem dotací bude záviset na celé řadě faktorů, jako je například cena emisních povolenek, tak je již nyní známo, že by se měl vyšplhat až ke 40 mld. Kč. Dle informací Ministerstva životního prostředí je předpokládaná alokace programu 39 mld. Kde se tato obrovská suma peněz vlastně vzala? Původem dotací je evropský fond Recovery and Resilience Facility, jehož hlavním cílem je podpora členských států při obnově ekonomik po koronavirové krizi a jejich příprava na digitální a zelenou transformaci Evropy. Celkový objem dotací, grantů a úvěrů poskytovaných fondem by se měl pohybovat okolo částky 672,5 miliardy eur.

Kdy to všechno vypukne

Start programu je naplánovaný na podzim 2021, není však ještě určeno přesné datum. Spuštění dotací ministerstvo ohlásí na novém webu 2030.novazelenausporam.cz.

Kdo bude moci o dotace žádat

I seznam potenciálních příjemců dotace se oproti předchozí etapě výrazně rozšířil. O dotace budou moci kromě majitelů a stavebníků rodinných domů žádat také majitelé a stavebníci bytových domů, společenství vlastníků jednotek (SVJ), bytová družstva, obce a města vlastnící bytové domy, pověření vlastníci bytových jednotek, nabyvatelé bytových jednotek nebo rodinných domů, developeři a osoby, kterým tzv. svědčí právo stavby.

Na co všechno bude možné dotace čerpat

Dotace v programu Nová zelená úsporám bude možné čerpat na opravdu širokou škálu realizací – od renovací rodinných bytových domů (např. zateplování fasád), pasivních rodinných i bytových domů, přes nákup rodinných domů s nízkou energetickou náročností, výstavbu fotovoltaických elektráren a solárních termických systémů, výstavbu zařízení na zachytávání dešťové vody, využití tepla z odpadních vod, systémy ZZT (rekuperace), výměnu zdrojů tepla za tepelná čerpadla, kotle na biomasu, plynové kondenzační kotle nebo napojení na centrální zásobování teplem, nákup a instalaci dobíjecích stanic na osobní vozidla u bytových i rodinných domů až po výsadbu stromů nebo ohřev vody.

Jaký je doporučený postup pro čerpání dotace

Před podáním samotné žádosti o dotaci je nanejvýš vhodné si vlastně ujasnit skutečnou potřebu, tedy jaké zařízení si chcete jako žadatel pořídit pro svůj rodinný nebo bytový dům a proč. Celý proces vyřizování dotace lze uskutečnit i tzv. na „vlastní pěst“. Přinejmenším doporučeníhodná je však konzultace s energetickým specialistou společnosti prověřené Ministerstvem životního prostředí. Jednou z nich i společnost ACETEX, s. r. o., jež se specializuje na instalace tepelných čerpadel a fotovoltaických elektráren. Energetický specialista navrhne to nejlepší možné řešení na míru vašim potřebám. Mezi nejčastější chyby žadatelů patří především nesprávný výběr technologie, její poddimenzování, nebo naopak předimenzování a obecně vyšší chybovost při administrativních úkonech. Nezbytnou podmínkou je, aby použitá technologie byla na seznamu schválených výrobků a technologií v dotačním programu Nová zelená úsporám. Při zapojení zkušené odborné firmy do procesu získání dotace se pravděpodobnost úspěšné dotace blíží téměř jistotě. Firma ACETEX, s. r. o., nabízí pouze produkty registrované ve výše uvedené databázi. 

Jakmile je vybrána optimální varianta řešení, nastává nezbytné papírování. Před podáním samotné žádosti je nutné splnit veškeré legislativní požadavky a pokud možno předejít neúspěšným pokusům. Opět doporučujeme spojit se se specialistou. Po schválení dotace nastává fáze instalace, kdy je vybrané zařízení odborně uvedeno do provozu. Posledním krokem je pak připsání dotace na účet žadatele. 

Dotace na fotovoltaické systémy

O dotace na domácí fotovoltaiku spojenou s distribuční sítí mohou žádat vlastníci novostaveb a vlastníci stávajících rodinných domů. Získat lze celkem od 40 000 do 200 000 Kč v závislosti na parametrech elektrárny. Dotace na základní instalaci o výkonu 2 kWp se standardním měničem činí 40 000 Kč, s hybridním měničem pak 60 000 Kč. Za každý další 1 kWp instalovaného výkonu pak lze získat 10 000 Kč a za 1 kWh elektrického akumulačního systému také 10 000 Kč. 

U bytových domů mohou žádat vlastníci bytových domů, SVJ a pověření vlastníci jednotek. Výsledná dotace je možná až do výše 500 000 Kč, opět v závislosti na instalovaném výkonu elektrárny.

Dotace na tepelná čerpadla

O dotace na výměnu kotlů za tepelná čerpadla může žádat vlastník dokončeného rodinného domu. Na tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění a přípravou teplé vody lze získat dotaci 100 000 Kč. Na tepelné čerpadlo s teplovodním systémem vytápění bez přípravy teplé vody pak 80 000 Kč. Výše dotace na tepelné čerpadlo pro teplovodní vytápění činí 30 000 Kč na jednu bytovou jednotku.

Potřebujete-li více informací o nové etapě energetických dotací, neváhejte si sjednat nezávaznou konzultaci s naším energetickým specialistou.

Konzultace zdarma

Získáte plnohodnotný návrh optimalizace energetické náročnosti vašeho domu a my vám zařídíme dotaci.

spinner

?

PSČ je pro náš důležité z důvodu přidělení správného
obchodně-technického zástupce, který má na starost vaši lokalitu

Prosím zkontrolujte zápis PSČ.

?

Zde vložte svůj promo kód. Neznáte-li svůj promo kód a
nebo byste chtěli zjistit více informací o programu
klientských doporučení, klikněte ZDE.

?

Fotografie střechy, vyúčtování elektřiny, atd.

icon
*povinné pole
ICON: Spinoco chat