Acetex získal certifikát AIKO
Nad pořízením fotovoltaické elektrárny dnes uvažuje nejedna domácnost, firma nebo dokonce i bytový dům. Na začátku projektu je potřeba si ujasnit, jak a kam fotovoltaiku nainstalovat, aby měla pro majitele nejefektivnější přínos. Parametry, o které by se majitel měl zajímat, jsou místo, sklon, orientace a legislativa.
Místem pro umístění panelů nemusí být jen střecha
Nejčastějším místem, kam se fotovoltaické panely umísťují, je střecha. Ta by měla být v dobré technické kondici, protože umístění panelů představuje zátěž. Abychom byli konkrétní, tak jeden panel o výkonu 500 Wp může vážit kolem 25 kilogramů. U typické fotovoltaiky pro rodinný dům o výkonu 10 kWp bude potřeba 20 panelů, což představuje okolo 500 kilogramů umístěných na střechu rodinného domu. K tomu musíme připočítat váhu konstrukce, na níž jsou panely umístěné. Ta bývá nejčastěji z odlehčeného hliníku.
“My v Acetexu s klienty vždy při úvodních konzultacích řešíme kondici střechy. Fotovoltaika je investicí na 25 až 30 let, a pokud by byla v té době nutná rekonstrukce střechy, je třeba fotovoltaické panely odinstalovat a znovu nainstalovat.” upřesňuje René Milota, jednatel společnosti Acetex.
Pokud ale střecha není vhodná pro instalaci, existuje řada variant, kam umístit panely. Předně jsou to další objekty, které jsou na pozemku majitele. U rodinných domů to může být například garáž, či přístavek. U firem stodoly, technické budovy atd. Panely se pak mohou instalovat přímo i na pozemek, a to na speciální konstrukce, které je chrání před zastíněním vzrůstající vegetací.
Sklon a orientace mají na výkon největší vliv
Místo, kde budou fotovoltaické panely, sice hraje důležitou roli, ale daleko zásadnější jsou zeměpisná orientace a sklon panelů. Nejvhodnější je orientace na jihozápadní a jihovýchodní stranu, ale i směřování čistě na západ, východ či jih jsou pro fungování fotovoltaiky vyhovující. U členité střechy lze umístit panely do více stran. Naopak umístění panelů směrem na sever se nedoporučuje, protože právě zde může dojít k poklesu výkonu až o 20 %.
“Konkrétně u nás takové instalace vůbec neprovádíme a snažíme se s klientem najít jiná řešení. Na výkon panelů má samozřejmě vliv i zastínění. Pokud jsou na střeše výklenky, komín či jiné stavební prvky, tak mohou způsobovat zastínění panelu, byť třeba jen částečné a či časově omezené. V ten moment ale dojde k poklesu účinnosti u všech panelů zapojených v sérii,” vysvětluje René Milota. Nicméně na i na toto máme řešení ve formě výkonových optimizerů nebo třeba i správná volba fotovoltaických panelů s integrovanou technologii pro optimalizaci částečného zastíněné panelů.
Důležitý je také sklon fotovoltaických panelů, který by měl být v určitém rozsahu, aby byla zajištěna optimální účinnost. Sklon budou řešit zejména majitelé bytových domů či firem, které mají většinou ploché střechy. V takovém případě se panely kotví na speciální konstrukce zajišťující zešikmení panelů.
I do památkových zón lze umístit fotovoltaické panely
Na kulturních památkách a v chráněném území je instalace fotovoltaické elektrárny také možná, ale podléhá většímu posuzování a pravidlům, s kterými pomůže metodická pomůcka Národního památkového ústavu připraveného ve spolupráci s Ministerstvem kultury. Důležité je, aby instalace nenarušila kulturně-historickou hodnotu objektu. Stěžejní roli hraje pohled na objekt, kdy fotovoltaická elektrárna nesmí narušovat pohledovou stranu. Většina posuzování pak probíhá na individuální bázi, a je tudíž časově náročnější.
René Milota z Acetexu doplňuje: “V našem portfoliu máme i celočerné fotovoltaické panely, například od značky AIKO či AEG, které působí velmi kompaktně a designově. Právě tento typ je z hlediska estetičnosti pro památkové zóny nejvhodnější.”
V případě, že máte dotazy k možnostem instalace fotovoltaické elektrárny na váš objekt, ozvěte se nám přes kontaktní formulář.