Na jaká opatření lze čerpat v programu Nová zelená úsporám Light
Instalace fotovoltaických elektráren na bytové a panelové domy nabírá v tuzemsku na obrátkách. Stále více majitelů bytů čerpá výhody, které jim plynou z instalace fotovoltaické elektrárny na střechu jejich společného domu. Jak tedy na sdílení elektřiny pro bytové domy, aby všichni byli spokojení?
Fotovoltaická elektrárna umístěná na střeše domu, který je ve společném vlastnictví majitelů jednotlivých bytových jednotek, by měla rovnoměrně sloužit všem. Energii, kterou vyrobí, je možné tedy využít jak pro společné prostory, tak i pro jednotlivé bytové jednotky. Aby mohlo dojít ke sdílení elektřiny v bytovém domě, je třeba založit energetické společenství. To umožní sdílet energii vyrobenou fotovoltaikou uzavřené skupině členů společenství, tedy například v rámci jednoho bytového domu.
Zřízení společenství je poměrně jednoduchý administrativní proces, který vyžaduje doložení základních listin a údajů o zakladateli a jednotlivých členech. Podmínky členství a zejména přerozdělování energie si stanovuje samo společenství. Složí ji k tomu tak zvaný alokační klíč. Pokud má společenství více než deset členů, je třeba registrace a uzavření smlouvy s Elektroenergetickým datovým centrem (EDC), jehož úkolem je sledovat a shromažďovat informace o sdílené elektřině.
Jak prakticky funguje sdílení elektřiny pro bytové domy?
Aby mohlo dojít ke sdílení elektřiny v bytové domě, je třeba několika úprav a administrativních úkonů. Předně je to osazení všech míst, která budou na sdílení participovat, smart metery neboli chytrými elektroměry. Ty jsou schopné počítat dodávku i spotřebu po čtvrthodinách. Dále je třeba stanovit vůdčí odběrné místo, k němuž je připojen zdroj. Toto místo je většinou napojené na společné prostory. Další místa jsou definována jako přidružená odběrná místa.
V rámci procesu sdílení elektřiny v bytovém domě čerpá vyrobenou energii nejprve vůdčí odběrné místo a pak místa podružná. A to za předpokladu, že v 15minutovém intervalu měření mají vlastní spotřebu energie. V případě, že aktuálně vyrobená energie není jednotlivými zdroji spotřebována, je buď akumulována v bateriovém úložišti pro budoucí spotřebu, nebo odprodána zpět do distribuční soustavy na základě smlouvy o výkupu elektřiny.
Konkrétní příklad využití alokačního klíče při sdílení elektřiny v bytovém domě:
V bytovém domě je 15 bytů, z nichž má každý podíl 6procentní podíl na energetickém společenství. Elektrárna aktuálně vyrábí 18 kW. Společné prostory čerpají na provoz 2 kW a zbytek, tedy 16 kW, je určený pro jednotlivé byty. Každá bytová jednotka na základě stanoveného alokačního klíče a momentální výroby může odebrat maximálně 1,08 kW pro svou spotřebu. V daném momentě mají tři byty spotřebu 2 kW a další čtyři byty spotřebu 1 kW. První tři byty tedy využijí maximálně 1,08 kW odpovídající jejich podílu a zbytek čerpají z dalších zdrojů, například z distribuční soustavy nebo z bateriového úložiště. Ostatní čtyři byty pro svou aktuální spotřebu využijí plně energii vyrobenou fotovoltaickou elektrárnou a zbytek se uloží do baterie.
Máte-li další dotazy k využití sdílené energie v bytovém domě, kontaktujte nás přes formulář.